גיליון 11 – פעילות גופנית, ינו' 04

תיאור מקרה

תיאור המקרה הופנה למערכת ע"י ד"ר מאיה רוזמן-אורבך

דיאטנית קלינית עידן בן 24. גובה 182 משקל 68 ק"ג, לאחר ירידה של 28 ק"ג בזמן קצר באמצעות דיאטת חלבונים. לאחרונה החל אימונים בחדר כושר: מדי יום אימון של 3 שעות, הכולל שעת פעילות אירובית ועוד שעתיים בניית מסת שריר. מסתבר, כי ימים ספורים לפני שהגיע אלי ליעוץ, נודע לו שהוא מועמד להשתתפות בפרסומת ללבני גברים בטלויזיה, ולשם כך עליו לחטב את גופו ולהוסיף כ- 10 ק"ג מסת שריר בחודשיים הקרובים. עידן הגיע ליעוץ במטרה לשפר את תזונתו באופן שיתאים לדרישות גופו עקב האימונים בחדר הכושר, וכן שיאפשר את בניית שריר המהירה שתאפשר לו להשתתף בפרסומת. הוא העלה את האפשרות לנטילת סטרואידים שיעזרו לו בניפוח גופו למימדים הרצויים, כך שיוכל להגשים את חלומו להשתתף בפרסומת. בנוסף לכל זאת, עידן מעלה חששות מעליה במשקל עקב תוספת של שומן.

כל ניסיון לבנות לעידן תפריט מאוזן המכיל את דרישות גופו לחלבון ואנרגיה, לאור האימונים התכופים ניתקל בסירובו המוחלט, ותגובתו לכך שבניית 10 ק"ג מסת שריר בחודשיים, ובדרך בריאה  אינה אפשרית, היתה קשה ואולי אף מעט דיכאונית.

משיחה מעמיקה יותר עימו מסתבר שבחצי השנה האחרונה חלו שינויים נרחבים בחייו. הוא עזב חברת הייטק גדולה בה עבד כהנדסאי מחשבים וכן ניפרד מחברה עימה התגורר מספר חודשים וחזר לגור בבית הוריו. עידן סירב לדבר על נסיבות עזיבת העבודה ועל נסיבות הפרידה מהחברה וטען שזה לטובה משום "שעכשיו יש לי סוף סוף זמן להקדיש לעצמי". הוא ממעט לצאת לפגוש חברים או משפחה. פרט לאימונים הוא קורא הרבה חומר מקצועי שקשור לתרבות הגוף, ומקיים קשרים רק עם ידידים חדשים שרכש במכון הכושר.

שאלות לפסיכולוגית: איך אפשר להבין את השינוי האובססיבי בחייו של עידן? מה חשוב לדיאטנית לדעת על המצב כדי לטפל בו תזונתית טוב יותר? מה אסור לה לעשות בשום אופן במקרה כזה?

תגובת הפסיכולוגית ד"ר זהבה כספי: על פניו ניראה שעידן עובר משבר קשה. לא ברור אם המשבר הוא בעקבות השינויים והדחיות הרבות שעבר לאחרונה, אירועים אלה ערערו את עולמו, העולם שהיה בטוח, מסודר, עם תוכניות ברורות ועתיד מבטיח – הפך לעולם מפחיד, לא מקבל ולא בטוח. אך ייתכן שדווקא להיפך. המצב הנפשי שאליו נקלע, כלומר החרדות, חוסר הביטחון והירידה בערך העצמי שיכולים להיות תוצאה של אי איזון במערכת הניאורו-ביולוגית, אלה גרמו לשינויים חדים בתפיסת העצמי שלו ובתפיסת החברה וכו' וכך בסופו של דבר לפרידה מהחברה ולעזיבת מקום העבודה.

מכל מקום חייו של עידן הצטמצמו לחלוטין. הוא משקיע את מעט הכוחות שנותרו לו כדי לשרוד איכשהו. פתח המילוט של עידן נבחר כנראה ממקום שהביא סיפוק בעבר, אלא שכיום הוא נידרש בהגזמה כמעט חולנית. כיום הוא מושקע כל כולו בספורט, בטיפוח הגוף, בדיאטות ובתוכניות שאולי לא יתממשו לעולם.

המצוקה והחרדה שבה עידן נתון הנם בלתי נסבלים. אין לעידן, מסיבות שללא היכרות מעמיקה עם המקרה קשה לדעת, דרכי התמודדות מתונות ודרכי הסתגלות מוצלחות יותר. המצוקה והחרדה הבלתי נסבלים, מתורגמים למחשבות ולמעשים כפייתיים בלתי פוסקים שמטרתם להעסיק את מוחו ונפשו, את טווח רגשותיו ואת מכלול קשריו החברתיים והמשפחתיים, ועל ידי כך להפחית ולו במעט את תחושות חוסר הערך והכישלון שאולי הוא חווה.

במצב כזה עידן מנחם את עצמו ועושה תוכניות גרנדיוזיות לשיפור מבנה גופו והקרירה שלו ואינו פנוי רגשית להבין שלמעשה הוא בונה תוכניות בלתי אפשריות ויותר מכך מסכן את בריאותו!

הפרעה כפייתית טורדנית היא הפרעה קשה, בה האדם מנסה להתעלם מהרהורים או דחפים ולנטרל אותם באמצעות פעולה או מחשבה אחרת שחוזרים על עצמם ללא הרף. בדרך כלל האדם חש כפוי לעשות את המעשים, או לחשוב את המחשבות, ללא יכולת שליטה. התנהגויות ומחשבות אלה מיועדות למניעת המצוקה הבסיסית או להפחתתה.

הדיאטנית צריכה לנסות להפסיק את העיסוק המסיבי בפיתוח הגוף ולהגביל אותה לרמות סבירות, וכן להפסיק את הדיאטות הלא הגיוניות.

יש לרתום לשם כך את החלקים הרציונליים של עידן ואת דאגתו האמיתית לבריאותו ולמצבו, ולנסות להתוות לו דרכים אלטרנטיביות ושפויות יותר לשם השגת המטרות.

במקרים של הפרעה כפייתית, אסור בשום אופן לשתף פעולה עם העיוותים המחשבתיים והתפיסתיים של האדם. במרבית המקרים יש לאנשים הלוקים בהפרעה, הכרה חלקית לפחות בכך שהתנהגותם אינה רציונאלית, וכן רצף של תובנות לגבי מידת הטעם של מעשיהם, ההפרזה בעיסוק המסיבי, ואף יכולת חלקית להכיר בנזקים הבריאותיים והחברתיים שנגרמים כתוצאה מעיסוק היתר.

הדיאטנית חייבת להוות בולם הגיוני ושפוי שימנע מעידן לשקוע יותר ויותר במצבו. כל זה תוך הכרה מלאה בסבל, הבנה וקבלה של המצוקה, ובעיקר הרבה אמפטיה למצב.