גיליון 26 – הפרעות אכילה, ינו' 09

פורומים מקצועיים

פורום מקצועי התקיים במכון תנובה למחקר בנושא בריאות העור בו עסק גיליון מס' 25 של המגזין.

התקיימו 3 הרצאות:

√ הגנת העור מקרינת השמש באמצעות מרכיבי תזונה נבחרים – צחי הרץ B.Pharm. Ph.D. ,יועץ בנושאי תרופות ותוספי תזונה

√ אטופיק דרמטיטיס: כלבים, פרוביוטיקה ומה שביניהם – ד"ר גילה איזמן, מומחית למחלות עור ומין, קופ"ח מאוחדת , תל אביב

√ ההתמודדות הנפשית בפגיעות עור – ד"ר דליה גלבוע, פסיכולוגית קלינית ורפואית בכירה

הגנת העור מקרינת השמש באמצעות מרכיבי תזונה נבחרים
צחי הרץ B.Pharm. Ph.D. – יועץ בנושאי תרופות ותוספי תזונה

לגוף מנגנוני הגנה שונים משל עצמו כנגד קרינת השמש בכללם: שיזוף, מערך תיקון לנזקים בDNA-, מערך נוגדי חמצון ומנגנונים תאיים נוספים.
תכשירים מסנני קרינה נמצאים בקו הראשון של הגנה מפני צריבת שמש והתפתחות סרטן עור, אך אינם נטולי מגבלות.
ייתכן כי המענה לחלק ממגבלות השימוש החיצוני הוא צריכה של מרכיבים תזונתיים מסוימים שישלימו את קו ההגנה כנגד קרינת השמש. אלו אמורים בחלקם לחזק את המחסום למעבר קרינת UV לגוף, להגן על מולקולות ספציפיות בגוף ע"י לכידת רדיקלים חופשיים, להגן על מערך נוגד החמצון הקיים, לסייע בתיקון נזקי קרינת UV, או לדכא את התגובה התאית הדלקתית כמו גם את התפתחות המהלך הסרטני.
ויטמינים ומרכיבים תזונתיים נבחנו בניסויי מבחנה, במודלים של עכברים חסרי שיער הרגישים לקרינת UV ובניסויי תצפית והתערבות בבני אדם.

הויטמינים נוגדי החמצון – ויטמין E וויטמין C מצויים בעור, אך למרות זאת ניסויים קליניים תוך שימוש פומי בשני הויטמינים לא הראו הגנה משמעותית מנזקי קרינת UV.

תפקודם של קארוטנואידים בהגנה מנזקי קרינת שמש קשור כנראה לפעילותם נוגדת החמצון.
ליקופן הראה פעילות מונעת אדמנת וסרטן עור בשימוש מקומי במודלים של סרטן עור בעכברים שנחשפו לקרינת UV. מתן פומי של רסק עגבניות לאנשים הראה השפעה מגנה מפני יצירת אדמנת לאחר תקופה של 10 שבועות.
מתן פומי של לוטאין לעכברים ולבני אדם הראה השפעה מגנה מנזקי קרינת UV. שילוב של מתן פומי וטיפול מקומי בלוטאין והאיזומר שלו, זיאקסנתין, הראה השפעה מגנה באופן משמעותי מפני יצירת אדמנת בבני אדם.

פוליפנולים רבים מסוגלים לעכב נזק חמצוני ל- DNA בהשראת קרינת UV, אך מנגנון הפעולה המדויק בו הם מסייעים להגנת העור מפני קרינת UV אינו ידוע.
פרואנתוציאנידים מזרעי ענבים הראו במערכת תאי עור מאדם ובמודל העכברים בהתאמה, פעילות שמנעה דלדול בנוגדי החמצון האנדוגניים ופעילות נוגדת חמצון שמנעה את התפתחות התהליך הסרטני.
קאטכינים המצויים בתה ירוק ובקקאו הביאו להגנה מפני התפתחות אדמנת באנשים ביישום מקומי, ולהפחתת רגישות העור לקרינת השמש במתן דרך הפה.

רגישות העור לקרינת UV קשורה כנראה גם לרמת השומן בדיאטה ולסוג השומן הנצרך. רמות גבוהות של שומנים בדיאטה הגבירו את ההתבטאות הסרטנית בהשראת קרינת UV במודל העכברים חסרי השיער. הפחתה משמעותית בצריכת קלוריות משומן הפחיתה את השכיחות של גידולים טרום-סרטניים ושל סרטן עור שאינו מלאנומה באנשים שלקו בעבר ב-NMSC. דיאטה עשירה בחומצות שומן מקב' אומגה 6 האיצה משמעותית התפתחות סרטן עור בעכברים חסרי שיער בהשראת קרינת UV בעוד זו שכללה חומצות שומן מסדרת אומגה 3 הגנה מפני התפתחות הסרטן. העשרת הדיאטה ב EPA הביאה לירידה ברגישות העור לקרינת UV ולהפחתה בסמנים סרטניים באנשים בריאים בהשוואה לקבוצת הביקורת.

נכון להיום, יש להימנע מחשיפה מוגזמת לשמש ולהשתמש באמצעי הגנה החיצוניים בהתאם להנחיות, לצרוך דיאטה מגוונת, עשירה בפירות וירקות וליטול תוספי תזונה באופן מתון, על פי הצורך ובהמלצת בעל מקצוע תזונתי או רפואי.

 

אטופיק דרמטיטיס: כלבים, פרוביוטיקה ומה שביניהם
ד"ר גילה אייזמן, מומחית למחלות עור ומין,
קו"ח מאוחדת , תל אביב

דלקת עור אטופית הינה חלק מקבוצת המחלות האטופיות הכוללת: אסטמה,קדחת השחת (HAY FEVER ), נזלת אלרגית ודלקות עיניים אלרגיות. הרקע למחלה גנטי ואולם, לגורמים שונים כדוגמת: תנאים סביבתיים, מזון, זיהומים ומצב נפשי יש השפעה על מהלך המחלה.
מטרת הטיפול בדלקת עור אטופית הינה הקלה בביטוי המחלה ולא ריפוייה. לטיפול המניעתי תפקיד חשוב שמטרתו להביא להארכת ההפוגה בין ההתקפים, מניעת החמרה וסיבוכים.
הטיפול המניעתי מורכב בעיקר משמירה על לחות העור והימנעות מגורמים מחמירים. בעת החרפה יש להוסיף טיפולים טופיקלים: משחות סטרואידליות ותכשירים מעכבי קלצינוירין, המיועדים להפחתת הגרד, הדלקת בעור וזיהום משני. לתוספת אנטיהיסטמינים יש תועלת מסוימת בשיפור הגרד. גם לקרני השמש השפעה מטיבה על עור חולי אטופיק דרמטיטיס.
יש לשקול טיפול סיסטמי בתרופות המדכאות את מערכת החיסון דוגמת סטרואידים וציקלוספורין כאשר טיפולים מקומיים וטיפול פוטותרפי נכשלו, או בשל חומרת מצבו של החולה. במרבית המקרים הטיפול הסיסטמי ניתן לתקופת זמן מוגבלת ומטרתו לשפר את מצב העור ולאפשר חזרה לטיפולים מקומיים.

באחוז קטן מהסובלים מדלקת עור אטופית עמידה לטיפול תיתכן אלרגיה למזון. זנים מסוימים של חידקים פרוביוטיים (LGG הוא הבולט שבהם) נמצאו כיעילים בהפחתת ביטויי המחלה וכטיפול מניעתי.

ההתמודדות הנפשית בפגיעות עור
ד"ר דליה גלבוע, פסיכולוגית קלינית ורפואית בכירה

לעור משמעות במהלך התפתחותו של האדם ובחייו הבוגרים. לכן לפגיעה בעור יש השלכות רגשיות ופסיכולוגיות.
תפקיד העור מן ההיבט הפסיכולוגי משמעותי, בעיקר מכיוון שהעור הוא המעטפת המלכדת והשומרת על האדם, המאפשרת הכרת עצמנו ומציבה גבולות בינינו לבין העצמים בסביבה.
ידועים קשיים רגשיים- נפשיים בעת הפגיעה בעור, במיוחד על רקע של חוזקו של הדימוי הגופני או ה-skin ego של הנפגע.
משתנים רבים הינם בעלי השפעה מכרעת על עוצמת הפגיעה הנפשית והיכולת להתמודד עימה, כגון: מקום הפגיעה בגוף והיקפה, תכונות אישיותו של האדם, התייחסות הסביבה למצבו ועוד.
כדוגמא לטיפול הנפשי בנפגעי עור, הובאו נפגעי כוויות בעת אשפוזם. הכרת תגובותיהם הנפשיות בשלבי האשפוז השונים מאפשרת לבנות מודל טיפולי רב- מקצועי, שמטרתו להביא להתמודדות ושיקום תקין.