נגישות
Review 1

גיליון 1 – השמנה, אוק' 2000

תיאור מקרה

הקדמה

תיאורי מקרה הם שיגרה עבורנו , אולם צד אחד בהם לא נידון מספיק והוא הצד הפסיכולוגי .
בפינה זאת ננסה לחוות כל פעם מקרה אחד שאין ספק שהרקע שמאחוריו הוא פסיכולוגי , ונשמע חוות דעת של מטפל מקצועי (פסיכולוג או עובד סוציאלי קליני) על אותו מקרה.
חשוב לציין, שמטרת הפינה אינה להתיימר חלילה להפוך אותנו לפסיכולוגים , אלא לקבל כיווני מחשבה שונים וחדשים שאולי לא חשבנו עליהם והם יוכלו לעזור לנו לטיפול טוב יותר במטופל או להפניתו למטפל מקצועי.
במקרה המתואר היועצת לא מכירה את האדם אלא נתנה חוות דעת על סמך הכתוב בלבד ויש להתייחס לכך בהתאם.

המקרה:

טלי , בת 35 , ג + 1 ( בן 17 ) . הגיעה אלי ביאוש מוחלט : " אני ממש לא אוכלת הרבה ואני כל הזמן רק משמינה "… מרשימות המזון השבועיות שטלי עשתה אכן הצטייר מצב שגרם לי
כדיאטנית לחשוב מיד שלא אומרים לי את כל האמת … לעלות ½ ק"ג בשבועיים עם ממוצע של כ – 1000 קלוריות ביום נשמע תמוה מעט . עם זאת , ניסיוני נתן לי להאמין שטלי לא שיקרה – לפחות לא במודע !
בהמשך הפגישה "פתאום" טלי אמרה : " אולי זה בגלל מה שאני אוכלת בלילה ? ". התברר שאכן עד שטלי הולכת לישון היא אוכלת כ – 1000 קלוריות נפלאות .אולם , כל לילה בערך כשעה אחרי שהיא נרדמת , היא מתעוררת עם דחף בלתי נשלט למשהו מתוק , הולכת למטבח ואוכלת 2-3 עוגיות … האירוע הלילי הנ"ל מתרחש 2-3 פעמים בלילה .
טלי תארה את האכילה בלילה כמשהו שנעשה מתוך כהות חושים , מתוך עייפות ותחושה מעורפלת . היא באמת לא זכרה את זה ממש ונדהמה בעצמה לגלות לפתע מה קורה לה בלילות ועד כמה הדחיקה זאת .
פרט לכך – כשטלי לא ישנה לבדה , או כשהיא ישנה מחוץ לבית היא לא מתעוררת בלילה אפילו פעם בלילה !

נקודות להתייחסות :
– איך אדם שמקפיד כ"כ יפה במשך היום על הדיאטה , מאבד שליטה , בצורה לא מודעת
בלילה ?
– מהיכן נובעת האכילה בלילה ?
– האם בלילה טלי מרגישה ש"מותר " לה ?
– מדוע טלי לא זכרה את זה בבוקר ?
– האם אכילת הלילה מפצה על איזה צורך או נקודת חולשה שלא ניתן להתמודד איתה במשך היום ?
חוות הדעת (ניתנה ע"י ד"ר רות נאור – עובדת סוציאלית קלינית) :

טלי אישה פנויה שמשקל מהוה מוקד מרכזי ליצירת קשר עבורה , ולכן היא מקפידה במודע לשמור על דיאטה במשך היום כאשר כל מנגנוני השליטה שלה פועלים במלואם. הלילה הינו ממלכה אחרת השייכת ליצרים. לתחושה מודעת שבעת השינה. אנו נמצאים רק בהכרה חלקית ולכן גם מנגנוני השליטה " כאילו " אינם בשליטה מלאה וקימת רשות קוגניטיבית לגיטימית לוותר על השליטה ולאכול. "רשות " זו נמצאת בקונפליקט עם הרצון המודע לא לאכול והפתרון הנפשי הוא מנגנון השכחה .
לסיכום , טלי הנה אישה אשר באופן מודע מעונינת לרזות , דבר העומד בקונפליקט לרצון לאכול ולקושי לוותר על האוכל . פתרון הקונפליקט הינו אכילה מפצה בעת הלילה ושכחה של אכילה זו על מנת שכל החלקים בנפש יחיו בשלום זה עם זה .
דיאטניות שמעונינות לשתף או להתייעץ בנוגע למקרה ספציפי מוזמנות לעשות זאת בפינה זאת החל מהגיליון הבא.
נא להפנות תיאורי מקרה למערכת בפקס: 08/9444266