נגישות

גיליון 21 – יתר לחץ דם, מאי 07

תיאור מקרה

הוגש ע"י אודיל אזולאי, דיאטנית קלינית, מומחית למחלות כליה ויתר לחץ דם
מרפאות פרה-דיאליטיות, קופ"ח כללית

א. בן 34, נשוי, עובד כעורך דין בכיר במשרד עורכי דין גדול. הוא מגיע למרפאה פרי-דיאליטית עם לחץ דם של 250/130, פרוטאינוריה של 3 גרם ליום,BMI=31 והופנה אלי לטיפול ע"י הנפרולוג.
הרופא מעדכן אותי שלפני שנתיים היה במעקב עם אותם ממצאים, אך נעלם ברגע שהתחיל להיות מאוזן !!!
במפגש הזה אני מנסה לעמוד איתו על עקרונות דיאטת DASH על מרכיביה ועל השינוי הכללי הנדרש באורח חייו.
כל העת שומע ושואל כל כמה דקות "אם יהיה בסדר אוכל להפסיק את התרופות ואת הדיאטה ?"
לאחר שבוע לחץ הדם הינו: 200/110 והוחל בטיפול משולב שלCalciumblocker ,ACE Inhibitor ,Aldactone .
בשיחה עימו מסתבר שמכל ההנחיות שקיבל הקפיד רק על ההנחיה לגבי המלח כי "בלי בשר כבש האוכל לא שווה ואני לא אוהב ירקות ומוצרי חלב רזים !!!"
לאחר כחודש, לחץ הדם :140/90 ,אך אמדווח שאחרי בדיקה שבה לחץ הדם שלו היה תקין לא לקח את התרופות "כי זה כימי ואם אני לא חייב אני מעדיף לא לקחת"…

שאלות לפסיכולוגית :
1. במה אוכל לעזור לא. ולשכמותו להבין שמחלתו הינה מחלה כרונית ודורשת מעקב וטיפול תרופתי לכל החיים גם ללא סימפטומים חיצוניים?
2. מה יכול לגרום לחולי לחץ דם להיתפס דווקא לעניין המלח במקום להפנים 
שנדרש שינוי רחב באורח חיים?

תשובת הפסיכולוגית:
טליה טיטיון, פסיכולוגית קלינית ומומחית בהיפנוזה ושינוי הרגלים.

הגורמים העיקריים שנמצאו ללחץ דם למעט תורשה הם גורמים מצביים וגורמים אישיותיים.
בגורמים מצביים נתייחס למצבי לחץ. אנשים הנמצאים במצבי לחץ ההופכים להיות כרוניים סובלים יותר מלחץ דם גבוה. לחץ הוא מצב שבו דרישות הסביבה גוברות על משאבי היחיד.

א. עובד כעורך דין במשרד עורכי דין גדול, עבודה בה יש שעות עבודה ארוכות, צורך לעמוד בלוחות זמנים צפופים ועוד לחצים. גורמים אלו יכולים להשפיע באופן פיזיולוגי ישיר על לחץ הדם שלו וכן באופן עקיף על ידי הרגלי האכילה שפיתח לעצמו ושקשה לו להפטר מהם.
בגורמים אישיותיים נמצא שקיים סוג אישיות מסוים המקושר ללחץ דם גבוה והוא נקרא אישיות Type A. אלו אנשים בעלי אמביציות מקצועיות גבוהות, הנוטים לבצע פעולות יומיומיות כמו דיבור אכילה הליכה וכו' במהירות ובלחץ זמן ומאופיינים ברמות מתח גבוהות. ייתכן שא. שהוא בעל אמביציה מקצועית גבוהה שייך לסוג אישיות זה.
יש להניח שלאנשים שהם במתח ובעלי אשיות Type A יהיה קשה יותר להפנים ולהתמודד עם מחלה כרונית, התמודדות הדורשת סבלנות ושיקול דעת מיושב. מכאן אולי נובעת נטייתו של א. להפסיק עם הטיפול התרופתי בכל פעם שלחץ הדם ירד. כמו כן סביר להניח שיקשה עליהם לקבל את העובדה שעליהם לערוך שינוי בסיסי באורח החיים והם יעדיפו קיצורי דרך מהירים וקלים יחסית לביצוע כמו התייחסות להפחתה במלח בלבד.

מבחינת המלצות לטיפול, קשה אמנם לשנות את אישיותו ואופיו הבסיסי של האדם, אך בהחלט ניתן להפחית מצבי לחץ ולהציע מספר הנחיות שביצוען באופן סדיר יכול לגרום להפחתה משמעותית של לחץ הדם.
את ההמלצות ניתן לחלק לטיפולים מקצועיים ומעמיקים אליהם ניתן להפנות את א.ולטיפים עבור הדיאטנית אותם היא תוכל ליישם בעצמה.
שיטות טיפול רלוונטיות אצל מטפלים מומחים לא.
• לימוד הרפיות גופניות ונשימתיות וביצוע מדיטציות ואף טכניקות היפנוטיות.
• טיפול קוגניטיבי התנהגותי: שינוי תפיסה וחשיבה ואופן הסתכלות על דברים גורם לשינוי רגשי והתנהגותי ואף לשינויים פיזיולוגיים.
• יעוץ בשינוי אורח חיים, הכולל עזרה בהפחתת לחצים סביבתיים כגון הפחתת שעות עבודה הגדלת מספר החופשות, ניהול זמן נכון, ושיפור הרווחה הפסיכולוגית.
• אימון בניהול מצבי תסכול וכעס וכן פיתוח מיומנויות אינטליגנציה רגשית וחברתית.
• השתתפות בקבוצה בה אנשים בעלי בעיה דומה ובה ניתן להרחיב את רפרטואר ההתנהגות וללמוד מחברי הקבוצה דרכי התמודדות יעילות יותר ולקבל תמיכה ומקור לפורקן ושיתוף .
• שימוש בביופידבק המלמד את האדם לקבל משוב על מצב המתח ולהפחיתו באופן מיידי באמצעות התניה קלאסית. טיפול זה ידוע כמועיל בהפחתת לחץ הדם .

הדיאטנית יכולה לעזור ע"י:
• להוות אוזן קשבת .
• לעודדו להיעזר במקורות תמיכה חברתיים כדי לפרוק מתחים באמצעות שיתוף חברים וקרובים בבעיותיו. הדיאטנית יכולה לעשות זאת ע"י הכוונתו לדיבור עם חברים אחרים בעלי יתר לחץ דם וע"י תחזוק חשיבות התמיכה בשאלות כגון "עם מי דיברת?" , "מה הרגשת?", "איזה מחשבות זה עורר בך?" וכו'.
• הרחבת רפרטואר הרגשות החיוביים כגון אופטימיות, חוללות עצמית (אמונה ביכולת להצליח במשימה מסוימת הגוררת שיפור בביצוע), דבר הגורם להתמקדות בחיובי והתייחסות למצבים כאל אתגרים יותר מאשר כאל איומים.
• ניתן לעזור במציאת פתח של רגש חיובי ע"י שאלות כגון "על מה אתה יכול להגיד תודה?", "היכן אתה יכול להעריך את מה שיש לך (גם מבחינה בריאותית)?". כשימצא הפתח, יש לשים עליו את הפוקוס וע"י כך לחבר את האדם לעמדות וגישות חיוביות בחייו.
• אימון בדיבור עצמי מועיל: הדיאטנית יכולה לסייע בחשיבה מחדש, כלומר, זיהוי מצב בו הפרט נשאב לתוך מחשבות שליליות ובאופן מודע החלפתן במחשבות חיוביות ומלאות תקווה.
• עזרה ביצירת "אירועים חיוביים" כגון מציאת הומור במצב.