נגישות

גיליון 49 -דפוסי אכילה – ספטמבר 2016

תאור מקרה

נעמי קידר
דיאטנית קלינית, בי"ח שיבא , תל השומר

אסנת בת 45, נ+3, גובה: 168 ס"מ, משקל: 72 ק"ג, BMI – 25.5
עובדת כמזכירה בחברת הייטק ובתקופה האחרונה מרגישה לחץ בעבודה, הרבה פרויקטים ודרישות מהממונים עליה, אנשים התחלפו במשרד, האווירה לא טובה וקמה בבוקר ללא חשק ללכת לעבודה.
הילדים בגיל ההתבגרות, לא מקשיבים, עצבניים, הולכים, חוזרים ותמיד בדרישות וקיטורים. מבשלת לכל המשפחה בסופ"ש ובמשך השבוע אוכלים הרבה אוכל מוכן "ג'אנק פוד" כמו המבורגרים, נקניקיות, בורקסים, מזמינים פיצות – מה שהכי קל וזמין.
לדבריה נמצאת תמיד באיזו שהיא דיאטה, ניסתה את רוב השיטות הנמצאות בשוק, קוראת הרבה כתבות בעיתונים, באינטרנט וכל הזמן מחפשת משהו חדש, משהו שיותר בריא, משהו שיעשה לה טוב, שהחיים שלה יהיו יותר טובים, רוצה איזשהו שינוי שיביא לתפנית בחייה.
בזמן האחרון שמעה מהרבה אנשים שעשו ניקוי גוף, ניקוי מרעלים, שתיית מיצים "שמנקים את כל הגוף ומוציאים את כל הזבל שבפנים…", חוקנים – שאחר כך מרגישים נפלא, הרבה יותר "בריאים". אמרה: "חברה שלי עשתה והיא מרגישה מה זה טוב, ממש בריאה לגמרי- שינה לה את כל החיים" אני חייבת לעשות את זה, חייבת להרגיש יותר טוב….."
אני מרגישה שכל ניסיונותיי להסביר את ההשלכות הבריאותיות שיכולות להיות לזה ולהניע אותה מכך עומדים לעלות בתוהו והיא מרגישה שאני לא מבינה.

שאלה למטפלת: 
מה יכול היה לגרום לאסנת לבחור בשיטות הנ"ל  ואיך אני כדיאטנית יכולה להשפיע על בחירתה?

תשובת המטפלת: טלי גוגול אוסטרטבסקי, עו"ס, מטפלת ומדריכה בטפול זוגי ומשפחתי, שותפה בניהול המרכז לטפול נרטיבי ישראלי

המשיכה של אסנת  ל"ניקוי הגוף" שיגרום במהירות רבה ובאמצעים דרמטיים ל"הרגשה נפלאה" ו"שינוי של כל החיים", עשויה לבטא רצון לאקטיביות והחזרת תחושת ההשפעה על החיים.  ניתן לשער שהשינויים  בתקופה האחרונה הרחיקו את אסנת מאמונה ביכולת להשפעה חיובית שלה והגבירו אי-ודאות וחוסר שליטה.
מנקודת מבט זו, אם היא אכן מתאימה לחוויה של אסנת את המתרחש בחייה ( והדרך היחידה לדעת זאת היא לשאול לדעתה) הרי שהרצון  של אסנת "לקחת את המושכות" ולפעול בדרכים חדשות, יכול לפתוח אפשרויות לשינויים חיוביים שיגבירו את הבריאות לאורך טווח, ולאו דוקא לפעולות שעלולות לפגוע בה.

מה הופך את הרעיון של "ניקוי גוף" למושך כל כך, עד שהמידע על ההשפעות השליליות שלו נתפס כחוסר הבנה?

לכל אדם יש את הנרטיב הייחודי שלו, נרטיב שנוצר בהיסטוריה הפרטית (למשל שינויים קודמים בעבודה וביחסים, נסיונות קודמים לדיאטה) ובהיסטוריה המשפחתית (למשל האופן שבו גיל ההתבגרות משפיע על יחסים בין הורים לילדים ועל חיי ההורים, או האופן שבו מקשיבים לאחר). הנרטיב – סיפור הזהות, מהווה את  המסגרת דרכה אנו מפרשים את אירועי החיים ונותנים להם משמעות והוא מעצב את התגובות של האדם ופעולותיו. נרטיב זה נוצר במידה רבה גם בהקשר התרבותי. לשיח החברתי על שליטה בגוף יש השפעה רבה על החוויה של האדם את עצמו.
המשיכה לרעיון של דיאטת קסם אינה מנותקת מהשיח החברתי, הרואה בעמידה בסטנדרטים הנוקשים של דיאטה קיצונית  ביטוי להצלחה ולשליטה עצמית. גם התפיסה של הזהות הנשית כמבוססת על מראה ועל נתינה לאחרים הנסמכים על שירותיה   אינו המצאה פרטית של אסנת, והחוויה שלה של חוסר עמידה בסטנדרטים של העבודה והמשפחה אינה מנותקת מהקשר זה.
אילו תפיסות עומדות מאחורי הרעיון של הצורך לניקוי הגוף? איך הוא קשור לפופולריות של פתרונות מהירים וטוטאליים? מה בתרבות שלנו מעודד אקטים דרמטיים היוצרים שינוי מהותי "אינסטנט" בחיי האדם? תוכניות הריאליטי בהם המתמודדים הופכים תוך עונה אחת מ"סתם אדם" לגיבורי תרבות,  לאחר שהוכיחו את יכולותיהם לסבול אתגרים קשים הן דוגמא  לרעיונות אלו.
עד כמה יש לתרבות הצרכנית בה אנו חיים השפעה על התפיסה שצריך לשפר את גוף האדם ולנקות אותו בצורה יזומה תוך שימוש במוצר שנרקח בידי מומחים?

איך אפשר להזמין את אסנת להסתכלות ביקורתית על הרעיון של צום מיצים באופן שמכבד את הרצונות, האמונות וסדרי העדיפויות שלה? איך אפשר להזמין את אסנת להתבוננות רחבה ולבחירה מושכלת?

אחת הדרכים המאפשרות פתיחות להתבוננות ולבחינה של רעיונות ושיטות היא באמצעות שאלות. השאלות מזמינות את האדם לבחון את הסיפור הצר , שיש לו מסקנות מוחלטות כמו "יש רק דרך אחת" או "אני לא מסוגלת". השאלות יכולות גם להזמין הכרה ותשומת לב לאפשרויות נוספות.
להלן כמה מהשאלות שיכולות לקדם את האפשרות של אסנת לבחור את הדרכים התזונתיות המתאימות לה ולהיעזר בידע המקצועי שלך:
*אמרת לי שאת מקווה שהאמצעי הזה של צום מיצים וחוקנים יעזור לך להרגיש אחרת, טוב יותר. את יכולה לעזור לי להבין קצת יותר את התקוות שלך בהקשר הזה? איך את רוצה להרגיש? מה חשוב לך בהקשר של בריאות ושל תזונה?
*אמרת שניסית לא אחת דיאטות שקראת עליהן, האם זה מעניין אותך לחשוב יחד על הדיאטות האלו? מה יש בהן שמושך אנשים? מה ההבטחות שלהן? מה הן הבטיחו לך? מה היתה ההשפעה שלהן בפועל? האם מעניין אותך לחשוב יחד למה הן לא עובדות לא רק עבורך אלא גם עבור אחרות ואחרים ועל כך שכל פעם מתפרסמות דיאטות חדשות?
*האם הרעיון הזה של ניקוי הגוף שאחריו יהיה אחרת  קשור לרצון לסוג של restart? האם הוא קשור לרצון לנהל את השינויים שסיפרת לי עליהם בחיים שלך בדרך שתעשה לך טוב?
*את יכולה לספר לי על  שינוי שעשית בחייך ואת גאה בו? איך הצלחת לעשות אותו? אני שואלת כי אני מאמינה שהדרך הכי בטוחה ואפקטיבית להצלחה היא ללמוד מהצלחות קודמות, ואין לי ספק שאישה שגם עובדת וגם מגדלת ילדים מתבגרים יודעת משהו על גמישות ושינוי.