גיליון 53 – Big Data – ינואר 2018

דבר המערכת

עולם הרפואה והמחקר, מימיו של היפוקרטס ועד ימינו אנו, משנה את פניו בכל תקופה. במבט היסטורי אפשר למנות פריצות דרך משמעותיות גדולות, אשר שינו את פני הרפואה כליל, אם גילוי החיידקים, או גילוי האנטיביוטיקה והחיסונים, אם גילוי קרני הרנטגן או אמצעי ההרדמה, וכמובן הגנטיקה, פיתוח תרופות רבות, ועוד רבים אחרים, שהצעידו את הרפואה קדימה ושינו את פניה. לעתים עוצמתם של הגילויים מוערכת רק בראיה היסטורית, ולעתים אנו זוכים להבינם בזמן אמת.

לאן עוד יכולה להתפתח הרפואה? לו שאלנו את עצמנו לפני מספר עשורים, טרום עידן האינטרנט והתפתחות הדיגיטל, לא היינו משערים בנפשנו, ולא רואים בדמיוננו, את מה שמכונה היום המהפיכה התעשייתית הרביעית, אשר עומדת לשנות את פני עולם הרפואה לבלי היכר: מהפיכת המידע.

בעידן הרפואה ה'ישנה' המידע הרפואי התבסס על  מספר מצומצם של מקורות: תיאור וסיפור המחלה על ידי המטופל, ממצאי הבדיקה הפיסיקלית, וממצאי בדיקות המעבדה וההדמיה. הללו שולבו עם מידע מחקרי מהספרות המדעית. השנים האחרונות מתאפיינות בפיתוחן של שיטות מחשוב, שמסוגלות לנתח כמויות נתונים ענקיות (Big Data), ולהבחין בגילויים רפואיים ומדעיים שלא התגלו בניתוחי נתונים קלאסיים עד היום.

ה”ביג דאטה” ולמידת המכונה עתידים לשנות את עולם הרפואה מן היסוד, ולהביא לפריצות מדעיות בכל הנוגע לפיתוח רפואה מותאמת אישית, גילוי מוקדם, דיוק מוגבר באבחנות ומניעת מחלות.

השימוש בביג דאטה כבר נוכח בהווה אבל הפוטנציאל העתידי שלו הוא עצום.

בחרנו לתת במה לענין חשוב זה בעודו באיבו, ולהביאו לידיעת קוראינו, על הפוטנציאל העצום הגלום בו.

קריאה מהנה