Review 6

גיליון 6 – תזונה וסרטן, מאי 02

מניעה וגילוי מוקדם – הדרכים להפחתת התחלואה והתמותה מסרטן, פרופ' אליעזר רובינזון

פרופ' אליעזר רובינזון יו"ר האגודה למלחמה בסרטן ונשיא ארגון הסרטן הבינלאומי (UICC)

במדינת ישראל חיים כיום כ- 100,000 איש ואישה אשר אובחנו כחולים במחלות הסרטן. חלק ניכר מהם, הבריאו. מחקרים בעולם ובארץ הראו, שניתן כיום לרפא כ- 60% מכלל חולי הסרטן המאובחנים. זאת לעומת כ- 20% שיעור ריפוי שהושגו בתחילת המאה ה- 20. העלייה המשמעותית ביכולתנו לנצח את הסרטן תלויה בין השאר, בהתפתחות המחקר, דרכי האבחון והטיפול, אך יותר מכל במניעה ובאבחון מוקדם.

בשנים האחרונות מתגבשת הדיעה שהרוב המכריע של מחלות הסרטן קשור בהתנהגות, בסגנון חיים, ובחשיפה לגורמים סביבתיים מסרטנים. מדי שנה, מאובחנים בישראל כ- 20,000 חולי סרטן חדשים. בידינו להקטין מספר זה, ובמקביל להגדיל גם את סיכויי הריפוי של מחלות סרטן שאינן ניתנות למניעה.

סגנון חיים – המפתח למניעה האמונה המוטעית, שמחלת הסרטן היא "גזירה משמים" רווחת בציבור. היום ידוע, שניתן למנוע חלק ממחלות הסרטן, וניתן לרפא בשיעורים גבוהים חלק נכבד מהחולים. למרות התפתחות הידע והטכנולוגיה, עדיין הדרך הטובה ביותר לנצח את מחלות הסרטן היא למנוע את התפתחות המחלה. בחלק ממחלות הסרטן, ידועים גורמים אשר עשויים להגביר או להקטין את הסיכון לחלות. כך למשל, הוכח כי למעלה מ-85% ממקרי סרטן הריאה נגרמים כתוצאה מעישון, לכן הימנעות מהרגל מזיק זה, או הפסקתו, עשויים למנוע את התפתחות המחלה אצל המעשן, או הנמצאים בקרבתו, החשופים לנזקי העישון הפסיבי. מחקרים חדשים מצביעים על כך שמשקל עודף, דיאטה בעלת שיעורי שומן גבוהים, צריכת קלוריות רבות, ופעילות גופנית מועטה, עלולים להגביר את הסיכון לחלות בסרטן המעי הגס ובסרטן השד. שתייה מופרזת של אלכוהול ועישון סיגריות, קשורים אף הם עם סרטן השד, סרטן הפה, סרטן דרכי הנשימה והעיכול העליונות, סרטן כיס השתן, ועוד. ממצאים מדעיים אחרים קובעים, שתזונה מסבירה כ- 35% ממקרי המוות מסרטן. ההמלצה היא להעדיף דיאטה עשירה בפירות וירקות, המכילה שיעור נמוך של שומן ולשלב אותה בפעילות גופנית מתונה. הימנעות מחשיפה בלתי מבוקרת לשמש, בעיקר בגיל הילדות, מפחיתה את הסיכון לחלות במלנומה (סרטן העור) וסרטני עור שאינם מלנומה. לכן, חשוב לקדם התנהגויות מעודדות בריאות בקרב הציבור.

גילוי מוקדם של סרטן – מציל חיים המניעה הראשונית היא חשובה. אבחון מוקדם הוא המפתח לריפוי. חולי סרטן רבים מבריאים כשהמחלה מתגלה בשלב מוקדם. רוב מחלות הסרטן השכיחות בישראל, ניתנות לאיבחון מוקדם. למשל, סרטן השד, סרטן המעי-הגס, סרטן העור, סרטן הערמונית, ועוד. ברוב המקרים, גילוי המחלה בשלבים המוקדמים מעלה את שיעוריי הריפוי למעל 90%.

המועצה הלאומית לאונקולוגיה בישראל ממליצה על הבדיקות שלהלן לגילוי מוקדם: בדיקות אלה מומלצות לאוכלוסייה הבריאה במטרה לאבחן באמצעותן גידול סרטני, טרם הופעת הסימפטומים. סרטן שד • חשוב שכל אישה מגיל 20 תלמד להכיר את שדיה, כך שתוכל לאתר כל שינוי, ולפנות בהקדם לרופא כדי לברר את טיבו. • בדיקת שד ע"י רופא מומחה, פעם בשנה. • בדיקת ממוגרפיה אחת לשנתיים לנשים בגיל 50-74. • לנשים בסיכון גבוה (להן אם או אחות שחלתה בסרטן השד) מומלצת בדיקת ממוגרפיה מגיל 40, אחת לשנה. סרטן המעי הגס • בדיקת דם סמוי בצואה, אחת לשנה, לגברים ונשים מגיל 50-74. • אנשים בסיכון גבוה (להם קרוב משפחה מדרגה ראשונה שחלה במחלה) צריכים להיות במעקב קבוע, ולהיוועץ ברופא מומחה לגבי סוג הבדיקות לאבחון מוקדם המתאימות להם. סרטן הערמונית • לגברים מגיל 50, הנמצאים בקבוצת סיכון גבוה (להם קרוב משפחה מדרגה ראשונה שחלה בסרטן הערמונית לפני גיל 70) מומלצות בדיקות משולבות של PSA, בדיקה רקטלית ובדיקת אולטרה סאונד, אחת לשנה. • לאוכלוסייה שאינה בסיכון גבוה, אין המלצה לבדיקות סריקה המונית לגילוי מוקדם, שכן עדיין לא הוכח שדרך זו יעילה להפחתת תמותה מסרטן הערמונית. כל אדם יכול לשקול עם רופאו את היתרונות והחסרונות שבביצוע בדיקות האבחון לסרטן הערמונית. סרטן צוואר הרחם הבדיקה לגילוי מוקדם של סרטן צוואר הרחם פשוטה (משטח ציטולוגי של צוואר הרחם – PAP SMEAR). באמצעות בדיקה זו אפשר גם לגלות ממצאים טרום סרטניים. השכיחות של סרטן צוואר הרחם אצל יהודיות בישראל ואצל יהודיות בכלל, נמוכה מאוד. על כן, לא מוצדק לבצע את בדיקה הציטולוגית כסריקה המונית חוזרת אצל כל הנשים בישראל, כנהוג בארצות אחרות. גורמי הסיכון להתפתחות סרטן צוואר הרחם ידועים וכוללים תחילת קיום יחסי-מין בגילאי העשרה המוקדמים, ריבוי בני זוג, עישון והדבקה בזנים מסוימים של נגיף ה- HPV. בישראל, רצוי לבצע את הבדיקה הציטולוגית כשיגרה אצל נשים אצלן קיימים גורמי סיכון. כמובן, שכל אישה רשאית לבצע את הבדיקה על פי בקשתה.

האגודה למלחמה בסרטן מובילה את המאבק במחלות הסרטן בישראל, ופועלת בקידום המחקר, המניעה והאבחון המוקדם, בשיפור הטיפול והשיקום של חולי הסרטן, בשמירה על זכויות החולים ובשיפור איכות חייהם. כל זאת בכדי להשיג את היעד – הפחתת התחלואה והתמותה מסרטן בישראל.

למידע ועלוני ההסברה ללא תשלום: 'טלמידע' של האגודה למלחמה בסרטן 1-800-599-995

לחיפוש מידע ומאגרי מידע בינלאומיים: מרכז המידע באגודה למלחמה בסרטן 03-5721608