גיליון 54 – סוכרת – מאי 2018

דבר המערכת

אין זה הגליון הראשון של מגזין Review אשר עוסק בסוכרת. הגליון הקודם שהוקדש לנושא חשוב זה התפרסם לפני 15 שנה בדיוק, במאי 2003. עיון בגליון זה מעורר מחד סיפוק רב, במפגש עם הדרך העצומה שעשו אמצעי הטיפול מאז. אלא שלמרות זאת, התחלואה והתמותה מסיבוכים, לא רק שאיננה נמצאת במגמת ירידה, אלא שההיפך מכך נכון.
אכן, בחרנו שוב לכתוב על סוכרת. שכן, לא רק בשל כך שהיארעותה הולכת ועולה בעולם כולו, אלא שגם רלבנטיות התזונה בסוכרת היא עצומה, הן בהקשר המניעתי והן הטיפולי.
מצאנו לנכון לקחת את הגליון, לאו דווקא לחידושים הטכנולוגיים והתרופתיים, לאמצעי הניטור החדשניים ולסוגי האינסולין. אלה נסקרו בהרחבה ע"י ד"ר ישראל הוכמן ופרופ' חוליו ווינשטיין בגליון ה-50 של המגזין. בחרנו להביא סקירה אפידמיולוגית עדכנית על היארעות הסוכרת בעולם ובישראל, ועל היקפי הסיבוכים ושכיחותם. על הגישות התזונתיות הפחות קונבנציונליות, שאולי תהיינה טיפולי המחר, על התזונה המונעת, מעבר למשמעות האדירה והידועה של מניעת השמנה, על הגורמים המשפיעים על היענות לטיפול, אתגר עצום שאנו כמטפלים מתמודדים איתו, ועל הקשר שבין סוכרת לירידה קוגניטיבית, שמשמעותו תלך ותתפוס יותר ויותר ענין, ככל שהאוכלוסיה מתבגרת.
תודה לכל הכותבים
קריאה מהנה