מה הקשר בין אכילת יוגורט, חיידקים טובים ושמירה על הבריאות שלנו ושל ילדינו

מה הקשר בין אכילת יוגורט, חיידקים טובים ושמירה על הבריאות שלנו ושל ילדינו?

קארין זרעוני

הפעם נתחיל בחידה קטנה: כמה שוקלים לדעתך החיידקים הנמצאים בגופך?

  • ​כ-350 גרם
  • זה אינדיבידואלי
  • כשני קילו​

אם בחרתם בג' כאופציה הנכונה אתם בהחלט צודקים. אם בחרתם בתשובות האחרות- הכתבה הזאת תחדש לכם עוד כמה דברים מעניינים על אותם מיליארדי חיידקים ידידותיים שהם דיירי קבע בגופנו. ואם במקרה חשבתם שכרגע עליתם על דרך מצוינת להוריד את שני הקילו שתמיד הרגישו כמיותרים – יש לנו חדשות בשבילכם – אלו קילוגרמים שעליהם לא מוותרים, כי הם תורמים רבות לבריאותנו ובסוף המאמר תגלו שהם אפילו יכולים לעזור לנו לרזות! ועכשיו נותרנו עם השאלה – ואיך כל זה קשור ליוגורט שאנחנו אוכלים? על כך בהמשך.

מה הקשר בין אותם שני קילו של חיידקים לבריאות שלנו?

אם היינו יכולים להציץ אל תוך מערכת העיכול שלנו היינו רואים את החיידקים הנמצאים בכל אחד מאתנו. מסתבר שאנחנו מקיימים איתם מערכת יחסים הדדית שבה שני הצדדים מרוויחים. לאורח החיים שלנו, ובעיקר לתזונה שלנו, יש השפעה מיידית וישירה על תנאי החיים של אותם חיידקים, על ההרכב שלהם, על קצב ויכולת ההתרבות שלהם ועל איכות החיים שלהם בתוך גופנו. ככל שנטפח את החיידקים ונעניק להם תנאי מחיה טובים יותר, כך הם יחזירו לנו וידאגו לבריאותנו. לתזונה שלנו יש חשיבות מכרעת בטיפוח החיידקים הטובים הללו שכן רבים מהם מגיעים לגופנו דרך המזונות אותם אנחנו אוכלים. אנחנו צורכים מזון שבו באופן טבעי מנות של חיידקים ידידותיים – לדוגמא, מאכלי חלב מותססים כגון יוגורט וירקות כבושים.
אנחנו גם תורמים ל''אושרה'' של אוכלוסיית החיידקים בכך שאנחנו מזינים אותם במשהו שנקרא 'פרה ביוטיקה' שהוא המזון שלהם, הנמצא במזונות המכילים סיבים כגון: קטניות כגון שעועית, שיבולת שועל וסויה, לחם מקמח מלא, חומוס מבושל, פירות כגון גויאבה, תפוז ומנגו וגם מוצרי חלב מועשרים בסיבים.

האם אנחנו נולדים עם החיידקים האלה?

לא. עובר נולד כשמערכת העיכול שלו כלל אינה מכילה חיידקים. מרגע הלידה אוכלוסיית החיידקים שבמעי שלו מתחילה להתפתח כשהמגע הראשון עם החיידקים קורה בתעלת הלידה של האם. מחלב האם הוא מקבל את הסיבים הנחוצים לו המאפשרים את התפתחותם והתרבותם התקינה של החיידקים הידידותיים במערכת העיכול שלו. למעשה, כ-20% מהפחמימות שבחלב האם כלל אינן מתעכלות על ידי המעי של התינוק אלא הן מיועדות להזנה של אותם חיידקים ידידותיים.

האם יש כמות מומלצת של צריכה והאם כדאי לצרוך יותר כשאנחנו או הילדים חולים?

כדאי בהחלט לנסות ולצרוך לפחות יוגורט אחד ביום וצריך לזכור שאין כל בעיה של 'עודף צריכה'. ואם על הדרך גם תרמנו להשגת הכמות המומלצת היומית (לפחות 3) של מאכלי חלב - דיינו.
במקרה של מחלה כגון שלשול חריף ולאחר צריכת אנטיביוטיקה - מומלץ אף להעלות את כמות הצריכה של יוגורט או כל מאכל מותסס אחר וזאת על מנת לחזור ולאזן את מערכת העיכול.

ומה הקשר בין החיידקים האלה למשקל הגוף שלנו?

ממצאי מחקרים הראו שלהרכב החיידקים במערכת העיכול של כל אחד מאתנו יש השפעה מכרעת על משקל הגוף ועל הנטייה שלנו האם להשמין או לא. לחיידקים במעי יש תפקיד מרכזי בפירוק ובספיגה של מרכיבי מזון שונים. כך למשל, עכברים רזים השמינו לאחר שקיבלו חיידקים ממערכת עיכול של חיידקים שמנים, וזאת ללא קשר להרכב התזונה שלהם. גם חיידקים שמנים, שקיבלו חיידקים ממערכת עיכול של עכברים רזים רזו באופן מיידי, ללא קשר להרכב התזונה ולדפוסי האכילה שלהם. מחקרים דומים נעשו גם בבני אדם: נבדקו תאומים עם אותו מטען גנטי אך אוכלוסייה שונה של חיידקים במערכת העיכול – הממצאים מרתקים ומעידים על כך שלהרכב החיידקים במערכת העיכול השפעה מכרעת על הנטייה שלנו האם להשמין או לא. לאור ממצאים אלה יתכן מאד ולא ירחק היום בו תתבצע פריצת דרך בטיפול בתופעת ההשמנה וזאת על ידי יצירת מניפולציות בחיידקי המעי.