קשר משפחתי חשיבותה של הארוחה המשפחתית

קשר משפחתי: חשיבותה של הארוחה המשפחתית

המומחים של מכון אדלר

מחקרים רבים מצאו כי ארוחה משפחתית תורמת להתפתחות נפשית חיובית של הילדים. גם אתם רוצים להושיב את כל בני הבית לארוחה משותפת אך מתקשים לרכז אותם באותו המקום ובאותו הזמן? יש לנו כמה טיפים בשבילכם.

א. התמודדות טובה ואחריות משפחתית - 

נטילת חלק באחריות המשפחתית מפתחת הערכה עצמית גבוהה ומאפשרת התמודדות טובה יותר עם בעיות. בני נוער רואים בנטילת חלק באחריות המשפחתית מעשה מועיל בעל היבט חיובי, כך עולה ממחקר שפורסם בארה''ב בכתב העת Adolelescence.

בני נוער שלקחו חלק באחריות המשפחתית הדגישו את הקרבה הגדולה יותר שנוצרה עם הוריהם, ביטאו תחושות מועטות יותר של דיכאון והיו בעלי הערכה עצמית גבוהה יותר מחבריהם שלא היו שותפים באחריות המשפחתית.
מחקר קודם באותו נושא דיווח כי ילדים שלקחו חלק באחריות המשפחתית פיתחו יכולת טובה יותר לעזרה עצמית, יכולת טובה יותר להתמודדות עם בעיות והתבגרו יותר מהר מילדים שלא לקחו על עצמם חלק באחריות המשפחתית. מערכת יחסים קרובה עם ההורים מעודדת התפתחות חברתית ופסיכולוגית. ארוחה משפחתית היא אמצעי להשגת האמור לעיל.

ב. ארוחה משפחתית וכושר הסתגלות - 

אם תתעקשו על כך שהמתבגר במשפחה יישב לאכול אתכם לפחות ארוחה אחת ביום, תוכלו לשפר את כוח ההסתגלות שלו - כך עולה ממחקר שנערך לאחרונה בארה"ב.
החוקרים אינם בטוחים באשר לתהליך המדויק המתחולל כשבני 12 - 19 יושבים לאכול ארוחה משותפת עם המבוגרים אולם ברור כי משהו חיובי קורה. כך טוען  ד"ר בלייק בודן, רופא בכיר בבית החולים בסינסנטי אוהיו, ארה"ב אשר ביצע את המחקר (Tufts University 1997).
 
המחקר מצביע על כך שמתבגרים בעלי כושר הסתגלות טובה יותר הם אלה המשתתפים בארוחה עם הוריהם בערך 5 פעמים בשבוע לעומת מתבגרים הנחשבים לפחות סתגלנים האוכלים 3 ארוחות משותפות בשבוע ופחות.
 
ד"ר בודן סבור כי הקשר בין כושר ההסתגלות של המתבגר והשתתפותו בארוחות משפחתיות נובע מתהליך התקשורת המתקיים בעת הארוחה בין ההורים לילדיהם. אפשרות אחרת היא כי יתכן שהמתבגר חש הערכה עצמית גבוהה יותר בעקבות האישור על חשיבות מקומו בתא המשפחתי. יכול להיות כי דרך חיים מאורגנת, הבאה לידי ביטוי בקיום ארוחות משפחתיות מסודרות בהשתתפות ההורים, משליכה על התנהגויות אחרות של המתבגר.

ג. מיומנות הורית וארוחה משפחתית - 

הורים המודעים לצורך בחיזוק מיומנויות הוריות מדווחים שלאכילה משותפת של המשפחה יש משמעות מיוחדת על מהלך חייו התקין של הילד.

הורים אלה מדווחים שיש משהו, כמו קסם, שמתרחש סביב שולחן ארוחת הערב ושאותו קשה להעריך או למדוד. המחקרים מראים קירוב וחיבור במשפחה שמתקיים תוך כדי האכילה המשותפת. משתתפי המחקר דיווחו שבעת ארוחת הערב יש להורים הזדמנות נדירה ללמד את הילדים נימוסים, להעביר ערכים ותחושת "יחד''. (Steiner at al/ 1996).

ד. ארוחה משפחתית ובריאות הנפש - 

במחקר שנערך בספרד נמצא שבני נוער אשר התלוננו על בעיות בתחום בריאות הנפש, אכלו לעיתים רחוקות יותר ארוחות משפחתיות, חלקו פחות פעילויות עם ההורים ודיווחו על שביעות רצון פחותה מתפקוד המשפחה, מאלה בקבוצות ההשוואה בהן דווח על יתר פעילות משפחתית כולל ארוחות משותפות. (Compan et al).

ה. ארוחה משפחתית והשימוש בסמים ואלכוהול - 

מחקר רחב היקף שנערך במרכז הלאומי להתמכרויות ב  Columbia University- מצא זיקה בין מספר הפעמים בהם בני המשפחה אוכלים ביחד לבין ההסתברות שבני הנער באותן משפחות ישתמשו בסמים ואלכוהול.
 
בכל שלב של המחקר נימצא שככל שתדירות ארוחת הערב המשפחתית גבוהה יותר, כך קטן יותר השימוש של אותם בני נער בשתייה, עישון ובסמים. המחקר הזה מתקף באופן חדש משמעי את העובדה שפעולה פשוטה זו של ארוחת ערב משפחתית היא בעלת השפעה עצומה על ההתפתחות האישית והחברתית של הילדים. (CASA 2001).

 מה משפחה יכולה לעשות? - המלצות כתוצאה מן המחקר:

  1. מסדו דפוס של ארוחות ערב משפחתיות עוד כשהילדים צעירים וזאת כדי ליצור הרגל.
  2. הכניסו את מועדי הארוחה המשפחתית ליומנים של בני המשפחה השונים ותנו להן עדיפות בלוח הזמנים שלכם.
  3. בזמן הארוחה כבו טלוויזיה, טלפונים והפרעות אחרות והיו מכוונים  האחד אל השני.
  4. בזמן ארוחת הערב אפשרו לכל אחד להתבטא בנימוס. שולחן הארוחה איננו המקום למריבות.
  5. אפשרו לבני המשפחה להיות מעורבים בארוחת הערב באופנים שונים: הכנתה, עריכת השולחן  ,קניית המוצרים, התכנון והחיסול.

צלי עוף בטטה וגזר גמדי

ירקות כתומים משמשים כמקור לויטמין A החיוני, בין היתר, לתפקוד תקין של מערכת החיסון.

שף: יוסי אלסברג