עשר של ארוחה כך תכינו ארוחת עשר בריאה

עשר של ארוחה: כך תכינו ארוחת עשר בריאה

צוות דיאטניות תנובה

כריך להפסקת עשר הוא זריקת אנרגיה בריאה וחשובה באמצע יום לימודים ארוך. גם כאן, אנחנו מנסים למצוא את שביל הזהב בין בריא, טעים ומזין, כשהמטרה היא שהכריך לא ימצא את דרכו אל פח האשפה, אלא אל קיבתו של הילד. הנה מספר כללים להכנת ארוחה בריאה וטעימה.

שוב הגיע הבוקר ושוב אותו דיון:
אמא: יובל, מה לשים לך בכריך לבית הספר?
יובל: שוקולד.
אמא: בשום אופן לא. אתמול ושלשום היה לך שוקולד,
ואני לא מוכנה לזה כל יום.
יובל: אז אל תשימי לי כלום בפנים.

השיחה הזו נשמעת לכם מוכרת?
אם נדמה לכם שניסיתם כבר הכל - מהכנת רשימת אוכל לביה"ס לפי הימים ותלייתה על המקרר ועד משא ומתן אינטנסיבי עם הילדים, בו פירטתם את יתרונות האבוקדו והגבינה הלבנה - כדאי שתדעו שישנן עוד שיטות בהן תדאגו לתזונה נכונה ובריאה, ולא תמצאו בתיק כריך עתיק יומין או אגס שאיבד מזמן את צורתו.

אז מה הסוד? איך נמנעים מהריבים עם הילדים, ומשכנעים אותם שבריא זה לא בהכרח פחות טעים?

ראשית יש לציין כי תזונה נכונה ובריאה מתחילה כבר בארוחת הבוקר, שעל חשיבותה מפורט בכתבה נפרדת.

תזונה נכונה עוזרת בלימודים

אם למרות כל ניסיונותיכם הילד יצא מהבית מבלי שאכל ארוחת בוקר ומבלי ששתה משקה מזין, ישנה הזדמנות נוספת לדאוג לסטטוס התזונתי שלו  - וזו ארוחת עשר. מעבר ליתרונות התזונתיים הברורים, הארוחה המזינה תעזור לו להתרכז טוב יותר בלימודים.
 
מבחינת ה"חוקים" התזונתיים, ארוחת עשר לא שונה מארוחת בוקר. החוק החשוב ביותר: שהארוחה תהיה טעימה עבור הילד. עדיף לשתף את הילד בפרטי הארוחה, וכך תקטינו את הסיכוי שהוא לא יאכל אותה.

הקפידו שהכריך יהיה תאווה לעיניים

אין טעם להשקיע בכריך מדגנים מלאים, אם אתם יודעים שהוא יגיע לפח. הכריך יכול להכיל גבינה צהובה 9% או 15%, חומוס, אבוקדו, גבינות לבנות וירק מוצק כגון מלפפון. וכמובן, צרפו גם בקבוק מים.
חשוב להשקיע גם באסתטיקה של הכריך, כי כולנו אוכלים קודם כל עם העיניים. עגבנייה בכריך אולי תגרום לכם כהורים לאושר גדול, אולם היא עלולה להפוך את הכריך לרטוב וללא מפתה לאכילה.
השקיעו גם בקשר עם הילדים- אתם יכולים להוסיף לארוחת העשר "פתק מחמם לב'' עם מילים חמות כמו "לילד הנפלא בעולם – בתיאבון/ באהבה מאמא",  או סתם "שיהיה לך יום נפלא" , מילים שיחממו את הלב כשיבואו בהפתעה באמצע יום לימודים. הפתקים יזכירו לילדים שאנחנו חושבים עליהם, ומי יודע - אולי אפילו יעוררו אצלם את התיאבון.

חטיף אנרגיה מפנק

חטיף מתוק ובריא "תוצרת בית" המורכב מרכיבים טבעיים בלבד. מצוין כארוחת ביניים.

שף: יונתן וקסלר