הטוב, הרע והבריא על חשיבות חיידקי ה- BIO

הטוב, הרע והבריא: על חשיבות חיידקי ה-BIO

צוות דיאטניות תנובה

המילה חיידקים מעוררת בדרך כלל קונוטציות לא בריאות במיוחד, אבל מסתבר שלא כל החיידקים הם רעים ומזיקים לתינוק. חיידקי ה-BIO למשל, הם חיידקים טובים שתורמים לאיזון בגופנו. אז איך ניתן להוסיף חיידקים טובים לתזונה נכונה? התשובות בפנים.

התפתחות המדע הביאה לגילוי שמערכת העיכול של האדם מכילה חיידקים אשר חיים בשיתוף בינם לבין עצמם ובינם לבין הגוף. שמירה על האיזון הטבעי של חיידקי מערכת העיכול, חיונית למניעה של התרבות והתיישבות של חיידקים מחוללי מחלות.
התיישבות החיידקים במערכת העיכול היא אירוע מסתורי למדיי בחיי התינוק. כמעט ברגע הלידה שלו נולדת גם אוכלוסיית חיידקי המעי שלו, מתוך סביבה סטרילית לחלוטין ובתוך מספר ימים החיידקים מקימים מושבה במערכת העיכול, שמהר מאוד עולה במימדיה על מספר התאים של התינוק עצמו.
במהלך שנת חייו הראשונה של התינוק מתפתחת ומשתנה אוכלוסיית חיידקי המעי. לקראת גיל שנה מתייצבים השינויים בהרכבם, ואוכלוסיית החיידקים מתקרבת מאד בהרכבה לזו של אדם מבוגר.

BIO - החיידקים הטובים

למרות השלבים המוכרים בהתפתחות אוכלוסיית החיידקים בשנת החיים הראשונה, קיימת שונות גדולה בהרכב אוכלוסיית חיידקי המעי בין תינוקות. שונות זו מושפעת מגורמים חיצוניים רבים, כגון: אופן הלידה, הקשר עם ההורים והאחים, טיפול אנטיביוטי וכמובן - התזונה. באופן גס ניתן לחלק את החיידקים ל"טובים" ו"רעים", או לידידותיים ופתוגניים (מעוררי מחלות).
 
כפי שכל תקופה בחיים מתאפיינת בצרכים תזונתיים ייחודיים משלה, כך גם תועלת החיידקים אינה זהה אצל ילדים ומבוגרים. החשיבות של חיידקי המעי הידידותיים והשפעתם על תפקוד הגוף ועל התפתחות מחלות מתועדת היטב.
 
חיידקי המעי מעורבים בייצור וספיגה של אבות מזון (ויטמין K), מהווים חסם טבעי נגד חדירה של חיידקים זרים ומשפיעים ישירות על דופן המעי ועל המבנה והתפקוד של המערכת החיסונית של מערכת העיכול.
היות ואוכלוסיית החיידקים במעי מתפתחת בגיל הילדות, חשוב "לטפח" אותה. האופן המקובל, וכנראה גם האפקטיבי ביותר, להתיידד עם החיידקים הוא דרך היוגורט.

רוצים להעשיר את תזונת הילד הפרטי שלכם ביוגורט?
נסו את המתכונים הבאים:
יוגורט בננה - קובי פרסול
מאפינס יוגורט וגזר- דנית סלומון