גיל המעבר בתינוקות לעבור ממזון נוזלי למוצק ואפילו ליהנות

גיל המעבר בתינוקות: לעבור ממזון נוזלי למוצק ואפילו ליהנות

צוות דיאטניות תנובה

​לתזונת התינוק בשנת חייו הראשונה יש השפעה מכרעת על התפתחותו, גדילתו ואף על ההעדפות וההרגלים שהילד יפתח בהמשך חייו. בחודשים הראשונים תזונתו מבוססת על חלב אם או תמ"ל ואז מגיע השלב בו מעבירים את הנסיך הקטן ממזון נוזלי למזון מוצק

אז איך יודעים מתי להתחיל את המעבר הזה?
מהם סימני המוכנות של התינוק המורים שהגיע הרגע הגדול בו נציג לו טעימות של מזון מוצק? ואיך עושים את זה נכון?
 
משרד הבריאות נותן לנו רשימה של סימנים המורים על התזמון הנכון:
אין להתחיל לפני שהתינוק בן 17 שבועות ובכל מקרה מומלץ להתחיל בחשיפה עד לגיל גיל 26 שבועות וכשמתקיימים התנאים הבאים:

- כשהתינוק/ת יכולים לשבת עם תמיכה
- כשהראש שלהם יציב
- כשהתינוק/ת מראים סקרנות ונכונות לאכילה כשמקרבים מזון
  לכיוון פיהם
- כשהם מצליחים להעביר מזון בפה מצד לצד
- כשהם מקרבים לפיהם את ידיהם, כמו גם חפצים שונים
 
איך עושים את זה?
מילות הקסם הן 'לאט ובהדרגה'.

איך מתחילים?
מדי 4-5 ימים מוסיפים מזון/טעם חדש להיצע. לא מומלץ להתחיל בשבועות הראשונים עם כמה מזונות בבת אחת, שכן כך- במידה והילד יפתח תגובה אלרגית יהיה הרבה יותר קל לאתר את הסיבה  ולבודד אותה מהתפריט. חשוב להציע את המזונות החדשים כשהתינוק אינו שבע מדי או רעב מדי.

כמה להציע?
צריך תמיד לזכור שקיבתו של התינוק מאד קטנה ולכן מומלץ להציע לו בהתחלה כמויות קטנות- כפית או שתיים בלבד של מזון חדש. רצוי להציע את המזון בבוקר כדי לבדוק שלא התפתחו תופעות מיוחדות. למחרת ניתן להציע מאותו מזון גם בבוקר וגם אחר הצהריים. כך במשך 4-5 ימים ואז ניתן לנסות מזון חדש על פי אותם כללים. אם מצאתם שיש כבר כמה מזונות המתאימים לתינוקכם- תוכלו לשלב ביניהם.
 
ואם הוא לא רוצה?
אם הילד מסרב לטעום מהמזון החדש בהחלט לא מומלץ להתייאש שכן מחקרים מורים שתינוקות וגם ילדים בוגרים יותר נזקקים לעיתים ל 10-20 טעימות מכל מזון עד שהם לומדים לאהוב אותו. ואם למרות הכל התינוק ממשיך בסירובו לאורך זמן ומספר רב של ניסיונות- הרפו ועברו למזון אחר.

החוויה צריכה להיות נעימה- חשוב לא להכריח ולא לנהל 'קרבות' והתעקשויות סביב האוכל. הקדישו זמן לפעולת ההאכלה והפרידו אותה מפעילויות אחרות. תנו לתינוק להשתתף באופן פעיל בארוחות המשפחתיות- זכרו שאתם המודל והדוגמא האישית גם בתחום האכילה.

וטיפ צרכני לסיום:
בחנויות למוצרי תינוקות ניתן לרכוש אביזר/כלי האכלה הנקרא 'מסנן פירות וירקות' שאליו מכניסים פרי ואו ירק. האביזר מאפשר לילד למצוץ, ללעוס ולהתרגל לטעמים ומרקמים חדשים ללא סכנת חנק.

בהצלחה!