חלב ומזון מוצק הגיל שאפשר להתחיל

חלב ומזון מוצק: הגיל שאפשר להתחיל

צוות דיאטניות תנובה

מזון מוצק ומוצרי חלב הם מרכיבים חשובים בתזונת ילדים ופעוטות, אבל המעבר אליהם צריך להתבצע בהדרגה. צוות הדיאטניות של תנובה מסביר ומפרט.

בדרך כלל מומלץ להתחיל לתת מזון מוצק לתינוק רק מגיל חצי שנה. לפני כן, מערכת העיכול שלו עשויה שלא להיות מפותחת דיה בכדי להתמודד עם מזון שאינו חלב אם או תמ"ל (תרכובת מזון לתינוקות) וקיימת סכנה להתפתחות אלרגיות.
על פי המלצות משרד הבריאות בין גיל 4 חודשים ל- 6 חודשים ניתן (אך לא חובה) לחשוף את התינוק למזון מוצק (משלים), בכמויות מזעריות  ובצורה של טעימות בלבד ואך רק לאחר שהתינוק מראה סימני מוכנות (ראו להלן).

מהם סימני המוכנות? 

סימני מוכנות התינוק לאכילת מזון מוצק:

  • יכול לשבת עם תמיכה
  • ראשו יציב
  • מראה סקרנות ונכונות לאכילה עם קירוב המזון לפיו.
  • מצליח להעביר מזון בפיו מצד לצד.
  • מקרב לפיו ידיו וחפצים שונים.

הוספת מזון מוצק (משלים): מתי, איך, מה וכמה לתת?

בזמן הארוחה ייחשף התינוק באופן הדרגתי למזון חדש במקביל להזנה בחלב אם או בתמ"ל.
בהתחלה בכמויות קטנות של מזון בכפית המיועדת לתינוקות ובמשך הזמן עלייה הדרגתית בכמויות עד לארוחה.
מרקם המזון – טחון, מחיתי, ללא גבישים.

המעבר למרקם גס יותר יעשה באופן הדרגתי, בהתאם ליכולות הלעיסה והבליעה של התינוק.
עם המעבר למזון מוצק, ניתן להתחיל ולהוסיף בהדרגה דגנים מועשרים בברזל, ירקות כגון גזר או קישוא, ופירות כגון תפוח, אגס או בננה. בהמשך ניתן לטחון בכל פעם פחות ופחות את המזון, ולהוסיף למרק אורז ותפוח אדמה. ניתן אף להוסיף בשר וקטניות.

החל מגיל חצי שנה אפשר להוסיף מוצרי חלב. אולם חשוב להוסיפם רק אחרי שתפריטו של הילד מתבסס עם מזונות עשירים בברזל.  לפני גיל שנה ניתן להוסיף כמות קטנה של חלב כחלק ממאכלים מורכבים (פשטידות, לביבות, מרקים, רטבים). החל מגיל שנה, מותר לשתות חלב ניגר, ועד גיל שנתיים מומלץ לשתות חלב 3%. מוצרי החלב המומלצים להתחלה הם גבינות ויוגורטים לבנים, על מנת לא להרגיל את הפעוט לטעם מתוק.
 
מוצרי החלב מתאימים לפעוט לא רק במרקמם הרך הקל לאכילה בגיל זה, אלא גם ובעיקר מבחינת הערכים התזונתיים החשובים לגדילתו והתפתחותו. הם מציעים חלבון איכותי, ויטמינים ו סידן.
 
כמו כן יש להקפיד לא לתת לפעוט מאכלים ומזונות העלולים לגרום לחנק כגון: אגוזים, נקניקיות, פיצוחים, סוכריות ועוד.
 
בכל מקרה, חשוב לזכור שמה שאתם נותנים לילד לאכול אמנם חשוב, אך לא פחות חשובה הצורה בה אתם נותנים לו את האוכל. יצירת אווירה נעימה וחווית אכילה חיובית היא חשובה, וכך ניתן לאפשר לתינוק להתיידד בהדרגה עם מזונות, מרקמים וטעמים חדשים.

קישואים מפתיעים

ארוחת ערב נהדרת המכילה ביצה, מנת חלב, פחמימות ומנת ירק.

שף: קובי פרסול