הילד שלי רוצה לאכול רק חטיפים כל היום

הילד שלי רוצה לאכול רק חטיפים כל היום

צוות דיאטניות תנובה

הורים רבים מוצאים את עצמם מודאגים מאחר שילדם מעוניין לצרוך אך ורק חטיפים. חשוב להבין שהרגלי התזונה שלנו נקבעים בגיל מאוד צעיר, ולכן מומלץ שלא להרגיל את הילד לצרוך חטיפים במידה מוגזמת. הכנו עבורכם מדריך קצר להתמודדות עם תאוות החטיפים בגיל הצעיר.

האם ייתכן שהוא פשוט רעב?

חשק מוגבר לצריכת חטיפים יכול להעיד על רעב. על מנת לשלול מצבים של תשוקה לחטיפים על רקע של רעב גדול, נסו ראשית לברר מול הילד שלכם האם הוא רעב. נסו להיזכר האם עבר זמן רב מאז הארוחה האחרונה שאכל, והאם במקרה יצא לו לאכול ארוחת צהריים קטנה מהרגיל. 

מה בכל זאת ניתן לעשות במידה והילד מתעקש שברצונו לאכול חטיף?

במידה והילד מתעקש, ניתן להגיש לו חטיף קטן. אין בכך כל רע, אך מומלץ להגיש לו את החטיף לצד אוכל אמיתי כמו למשל כריך שמכיל ממרח בריא בתוספת ירקות, וזאת כדי להימנע מבקשות חוזרות ונשנות לצריכת חטיפים על רקע של רעב. כמו כן במידה ומדובר על דרישה יומיומית לצריכת חטיפים שמופיעה בשעה קבועה מדי יום ביומו, ניתן להקדים תרופה למכה ולהגיש לילד את הכריך או את הפרי לפני הדרישה לחטיף, ובכך להשביע את התיאבון שהתעורר על רקע של רעב.

האחריות של ההורה

האחריות ההורית כלפי הילד באה לידי ביטוי בין היתר במגוון החטיפים ובכמות החטיפים שנמצאים בבית. אי לכך, עליכם להקפיד על כך שבבית לא יהיו חטיפים רבים, ושהמגוון יהיה מצומצם. על ידי כך אתם יכולים לדאוג לזה שגם במידה והילד יתאווה לצרוך מגוון רחב של חטיפים וכמות גדולה שלהם, אלו פשוט לא יהיו בנמצא.

יש חטיף ויש חטיף

בניגוד למה שנהוג לחשוב, צריכה של חטיף קטן בין הארוחות אינה בהכרח הרגל רע או מזיק. העניין שיש להבין הוא שישנם חטיפים מזיקים יותר וישנם חטיפים שמזיקים פחות. בעוד שרוב הילדים אוהבים מאוד שוקולד, צ'יפס או מינים שונים של חטיפים מטוגנים, בהחלט ניתן להציע להם חטיפים בריאים יותר ולא פחות טעימים, כמו למשל שרבט או גלידת יוגורט, פירות צבעוניים חתוכים ומשופדים, פירות יבשים, סלט פירות טריים, גבינה המוגשת לצד בייגלה מחיטה מלאה לניגוב, אגוזים ושקדים לא קלויים, חלבה ועוד.
 
במידה והילד כבר רגיל לחטיפים מסוג מסוים מומלץ להרגיל אותו לצרוך את הגרסאות דלות הסוכר שלהם, כמו למשל מעדני חלב מופחתי סוכר או דגנים מופחתי סוכר. 
 
בסרטון שלפניכם תוכלו לצפות בדיאטנית הקלינית רותי אבירי מסבירה על דרכי ההתמודדות עם התאווה לחטיפים בקרב ילדים. צפייה מהנה.