נגישות

תזונה נכונה לפעוטות

גילאי 1-3

שאלות נפוצות - תזונת פעוטות

איך מרגילים תינוק לשתות מכוס

איך מרגילים תינוק לשתות מכוס?

צוות דיאטניות תנובה

ככל שהתינוק גדל הוא נחשף יותר למזון מוצק. זה גם הזמן להתחיל להרגילו לשתות מכוס. מומלץ בהתחלה למזוג מעט מים לכוס מיוחדת המיועדת לשלבי מעבר אלו (קיים מגוון עצום בשוק). ככל שמיומנות התינוק תגדל הוא יצליח לשתות יותר ולשפוך פחות.

באופן כללי, אם הפעוט מתפתח פיזית ושכלית באופן תקין, אין סיבה לחשוש שהוא לא אוכל מספיק. לעיתים נדמה לנו ההורים שהילד אוכל מעט כי אנחנו לא בקיאים בכמויות המזון המומלצות בכל גיל. חשוב לזכור שפעוטות לא חייבים לאכול מדי יום בדיוק את מה שאכלו ביום שלפניו, ושלאורך זמן הם ידעו לווסת באופן עצמאי את צריכת המזון המתאימה עבורם.

בהחלט כן. מסתבר שכבר מסביבות גיל שנה ניתן להפוך את הארוחות המשפחתיות לחוויה מרתקת שתאפשר לילד לחוות בריאות פיזית ונפשית דרך אירוע משפחתי פשוט כ"כ. לא צריך להשקיע במדריכים, לא צריך לנסוע לשום מקום, וזה לא כרוך בשום הוצאה כספית. פשוט צריך להיות שם ולראות את ההזדמנויות הנפלאות לפתח הרגלי אכילה בריאים, יחסים מצוינים וערך עצמי, הטמונים בארוחה אליה מסבה כל המשפחה כבר מגיל הינקות.

גיוון בתפריט חשוב להשגת כל ההמלצות התזונתיות אולם יותר חשוב לא להכריח את הפעוט לאכול משהו שהוא לא רוצה ולהפוך את האכילה לחוויה מעיקה עבורו. שכיח שילדים ופעוטות "נתפסים" לסוג מזון מסוים לאורך זמן, אך זה חולף. חשוב שהילד ישיג את ההמלצות התזונתיות המיועדות לו לאורך תקופה ולא על בסיס יומי ולכן כדאי לבחון את העדפותיו לאורך תקופה ולהתייחס לכך בהתאם.

מסתבר שסבתא ידעה על מה היא מדברת... חלב מכיל רכיב בשם טריפטופן שגורם לשחרור סרוטונין, הורמון בעל השפעה מרגיעה, מרפה ומשרה שינה. החלב גם מכיל סידן, שהשפעתו על מערכת השרירים והעצבים מאזנת ומרגיעה, ולקטוז (סוכר המסייע לטריפטופן לחדור למוח ולהשרות שינה).

מומלץ להימנע ככל האפשר לחשוף תינוקות לממתקים, היות שהרגישות לסף המתיקות משתנה ומתגברת, והתרגלות למתיקות חזקה עלולה לחשוף אותם בעתיד לסכנה של תזונה לא בריאה או אפילו עודף משקל. בכל מקרה עדיף לחשוף פעוטות לטעם המתוק דרך מזון שמכיל גם ערכים תזונתיים כגון מעדן חלב.

הדבר עלול להוביל לעלייה במשקל ופגיעה בשיניים. ניתן לשנות הרגל זה בהצלחה אם עושים זאת בהדרגה ומוצאים חלופות בריאות יותר. נסי לשכנעו בהתחלה לפחות לשתות כוס אחת של מים ביום. צורות מיוחדות של קוביות קרח יכולות להחליף את העניין שבצבע בשתייה הממותקת. נסי להסב לפחות כוס או שתיים ביום לשוקו.

שלחו לנו שאלה

יש לכם שאלה? שתפו אותנו

* שדות חובה

יש למלא שם פרטי ומשפחה
יש למלא דוא"ל חוקי
יש למלא כותרת