שוקו המשקה האידיאלי לספורטאים

שוקו- המשקה האידיאלי לספורטאים

קארין זערוני

שוקו- למה הוא המשקה האידאלי אחרי פעילות ספורטיבית?

נכון שאין כמו שוקו חם ביום חורפי? ולמי מאתנו אין זיכרונות של שוקו עם לחמנייה על הבוקר? אבל האם ידעתם שהוא גם המשקה הנכון בזמן הנכון אחרי פעילות גופנית אצל ילדים ומבוגרים כאחד?
מסתבר ששוקו הוא תחליף מצוין שיש לו יתרונות רבים גם בהשוואה למשקאות ספורט אחרים. זאת גם אולי הסיבה לכך  שמייקל פלפס, האלוף האולימפי האגדי, שתה הרבה שוקו באולימפיאדה בבייג'ין ואם למייקל זה התאים, זה בטח טוב גם לספורטאים הפרטיים שלנו, לא? 

אז מה בעצם מכיל השוקו- שהופך אותו למשקה ספורט מצוין?

יש בו את כל הרכיבים התזונתיים החשובים הקיימים בחלב: סידן החיוני לבניית העצם, חלבונים איכותיים לבניית שריר, מגנזיום, זרחן, אשלגן, ויטמינים מקבוצות A ו- B, וויטמין D שלכולם תרומה חשובה לתזונה הנכונה של ילדינו. בנוסף, מה שמיוחד בחלב (ולכן גם בשוקו) הוא חלבוני מי הגבינה whey- אלו החלבונים שמייצרים מהם גם את אבקות ההעשרה לספורטאים. חלבונים אלה מיוחדים בכך שהם מהווים אנרגיה זמינה מאד לשריר בעת מאמץ.

ומה לגבי ספיגת הסידן? 

בעבר נטען שהקקאו מעכב את ספיגת הסידן, כך שהסידן שבשוקו לא נספג. אולם מחקרים חדשים מראים שהשפעתו של הקקאו קטנה מאוד וזניחה וכי ספיגת הסידן משוקו ומחלב דומה. ומה לגבי המספרים? כוס של 250 מ''ל או בקבוק אישי של 'שוקו תנובה' מספקים כ-40% מהכמות היומית המומלצת בגילאים 4-8. 

מה יתרונותיו של השוקו בהשוואה למשקאות ספורט אחרים?

בשנים האחרונות פורסמו מחקרים המורים שהשוקו מכיל בתוכו חבילת רכיבים תזונתיים שייחודיים לו ואינם קיימים במשקאות ספורט ואנרגיה אחרים. שתיית שוקו אחרי אימון גופני מסייעת למלא את מאגרי השרירים שלנו בחלבונים, בפחמימות ובמינרלים חשובים דוגמת אשלגן וכמובן גם בהחזרת נוזלים לגופנו. אוניברסיטת אינדיאנה אף פירסמה מחקר שהראה כי רוכבי אופניים ששתו שוקו לאחר אימון מאומץ, הצליחו באימון שלאחריו- להתאמן במשך זמן ארוך ביותר בהשוואה לרוכבי אופניים ששתו בין האימונים משקאות ספורט אחרים. גם מדדי אפיסת הכוחות והדופק הממוצע היו טובים יותר אצל אלו ששתו שוקו. המסקנה? שתיית שוקו הביאה להתאוששות טובה יותר לאחר האימונים.

ומה בנוגע לבניית השריר אצל העוסקים בספורט? 

לשוקו יש את אותם יתרונות שיש לחלב: יחס מושלם בין פחמימות לחלבון, התורם לשיקום ובניית מאגרי הגליקוגן בשריר שבעצם מהווים את ה'דלק' לאחר פעילות הספורט הממושכת. במחקר שביצע הקולג' האמריקאי לרפואת ספורט (ACSM) בדקו אצל  8 רצים את כמות הגליקוגן התוך שרירי אחרי 30 דקות ולאחר שעה של שתיית שוקו, לעומת רצים ששתו משקה אנרגיה (בעל אותו ערך קלורי). התוצאות הטובות והגבוהות יותר נרשמו אצל שותי השוקו.

האם הוא יעיל כמו מים בכל הקשור להשבת נוזלים לגוף אחרי אימון?

בהחלט והחלב שבו אפילו  נמצא יותר יעיל ממים ומשקאות ספורט בהחזרת נוזלים לגוף במהלך 4 השעות הראשונות שלאחר האימון.

אבל מה לגבי כמויות הסוכר שבו?

זה המקום להתייחס לרגשות האשם שהסוכר שבשוקו מעוררים אצל חלקנו. מסתבר שהם פשוט לא מוצדקים. ורק כדי לסבר את האוזן: שוקו אכן מכיל את סוכר החלב לקטוז הקיים בחלב באופן טבעי ויש בו גם סוכר מוסף. על כמה סוכר מדובר? כיום, שוקו תנובה מכיל פחות מכפית סוכר מוסף ל-100 מ''ל של משקה (2 כפיות בכוס). הסוכר תורם 40 קלוריות של אנרגיה זמינה שחשובה לספורטאים.
צריכה במידה יכולה גם לעזור ל'סרבני חלב' למיניהם להגיע לשלוש מנות חלב ביום- שהיא הכמות היומית המומלצת של מוצרי חלב, שכ''כ חיוניים לגדילה נאותה ולשמירה על תזונה נכונה. ויתרון אחרון וחביב: שוקו תנובה הוא דל לקטוז ולכן הוא יכול להתאים לרגישים ללקטוז.

ומתי כדאי לספורטאי שלכם לשתות אותו?

מומלץ לשתות אותו סמוך לשעת האימון או עד לשעתיים אחריו כדי למקסם את ניצול היתרונות התזונתיים שלו.