לאכול במסעדות ולרדת. זה אפשרי

לאכול במסעדות ולרדת במשקל – זה אפשרי!

צוות דיאטניות תנובה

היציאה למסעדות נחשבת לאחד מסוגי הבילוי השכיחים ביותר בארץ כמו גם בעולם. הצרה היא שלא אחת קורה שהבילוי במסעדה מפריע לשגרת התזונה הרגילה, וגורם לסועדים לעלות במשקל. הכנו לכם עשרה טיפים מוצלחים ואפקטיביים לשליטה על התצרוכת הקלורית גם במסעדות.

1. מודעות - חשוב ראשית להיות מודעים לכך שהאוכל במסעדות טעים יותר מהאוכל הביתי מהטעם הפשוט שהוא מכיל רמה גבוהה יותר של שומנים וסוכרים. עצם המודעות לעובדה זו יש בה כדי לסייע לכם להתמודד עם הארוחות במסעדות. 
 
2. המלכודת של הלחם - בדרך כלל לפני שהמנות מגיעות לשולחן, המלצרים כבר דואגים להעמיד על השולחן את סלסלת הלחם המסורתית. לפני תחילת הארוחה לרוב אנחנו רעבים במיוחד ולכן מנשנשים את הלחם כדי לשבוע. ההמלצה היא לבקש שלא יוגש לשולחן לחם ואם אתם בכל זאת לא מעוניינים לוותר על הלחם, בקשו מהמלצר שיגיש אותו רק בזמן שהמנות כבר על השולחן.

3. הימנעו ממאזטים - במסעדות רבות בישראל מוגש לשולחן דרך קבע מבחר  מאזטים לפני המנות העיקריות. לרוב מדובר על סלטים וממרחים שמכילים כמויות גדולות של מלח שמעודד צריכת שתייה מתוקה וידוע כפותח תיאבון. במובן הזה מדובר על נזק כפול ולכן ההמלצה היא להימנע מהזמנת מאזטים או מנות ראשונות קטנות.

4. ארוחות עסקיות מיותרות - נסו להימנע מהזמנה של ארוחות עסקיות. פעמים רבות קורה שאנחנו צורכים שלוש מנות בארוחה פשוט משום שמדובר על דיל משתלם יותר. חשוב להבין כי מה שמשתלם מבחינה כספית לא תמיד משתלם מבחינה קלורית... ההמלצה היא לבחור בהזמנה של מנה עיקרית אחת אפילו אם מחירה מעט גבוה יותר ממחירן של שלוש מנות במסגרת הארוחה העסקית.

5. לא חייבים לסיים הכל מהצלחת - אם תשימו לב תוכלו לראות שהמנות שמוגשות במסעדות לרוב גדולות יותר מהמנות שאתם רגילים לצרוך בבית. לפיכך מומלץ לסיים את הארוחה או את המנה בהתאם לאיתותי השובע הטבעיים של הגוף ולא בהתאם לכמות המזון שנותרה בצלחת. בכל המסעדות המודרניות ניתן לבקש לארוז את השאריות ובאופן כזה להרוויח שתי ארוחות במקביל להימנעות מצריכה מופרזת של מזון. לזה אנחנו קוראים שתי ציפורים במכה אחת.

6. צריכה מופרזת - בדרך כלל יש לנו נטייה לפרוק עול במסעדות ולאכול יותר מהכמויות הסטנדרטיות שאנחנו רגילים לצרוך בבית. כל עוד היציאה למסעדה היא עניין שאינו שכיח כמו פעם בחודש למשל, אין בכך כל רע, אך במידה ואתם נוהגים לאכול במסעדות דרך קבע ובאופן תדיר, היו מודעים לכך והקפידו שלא להגזים עם הכמויות.
 
7. חריגה מההרגלים - ממחקר שנערך לאחרונה בתחום עולים ממצאים לפיהם גם אנשים שבשגרה צורכים רק מים, מחליטים לחרוג ממנהגם דווקא במסעדות. שימו לב – צריכה של שתייה ממותקת במהלך הארוחה הופכת את הארוחה להרבה פחות מזינה ובריאה.

8. תאכל מרק, תהיה שבע - המרק הוא נושא למחקרים רבים. כך למשל נסו להבחין בגודלו של המרק ובתכולתו. במידה והוא מכיל בשר, ירקות ואטריות, אפשר להתייחס אליו בתור מנה עיקרית, אבל אם הוא קטן ודל במרכיבים, ישנו סיכוי לא רע שהוא יסייע לכם לצרוך פחות מזון במהלך הארוחה.

9. היכן לשבת? - ההמלצה היא להעדיף מסעדות שבהן אתם הם אלו שמחליטים אילו מנות יוגשו לשולחן על פני מסעדות שבהן ברגע שאתם מתיישבים לשולחן מוזרמים לכיוונכם סלטים רבים עתירי שומן וקלוריות.

10. סיום מתוק? - בניגוד למה שרבים חושבים, זה ממש אפשרי ואפילו מומלץ לסיים את הארוחה במסעדה מבלי להזמין קינוח.

בסרטון שלפניכם הדיאטנית הקלינית רותי אבירי מספקת שלל עצות וטיפים להתמודדות עם הפיתויים ועם המלכודות של המסעדות. צפייה נעימה.