התבגרות עם משקל על עודף משקל בקרב בני נוער

התבגרות עם "משקל": על עודף משקל בקרב בני נוער

מתוך המגזין Review, באדיבות הפסיכולוגית הקלינית אורית יוגב

מה מיוחד בעודף משקל אצל בני נוער? מדוע ההתיחסות לעודף משקל בקרבם דורשת הבנה ורגישות מיוחדים? מה עובר על מתבגר עם עודף משקל ומה מקום ההורים בהתמודדות? מס' נקודות למחשבה בכתבה שלפניכם:

מתבגרים הם ילדים שחווים שינויים קשים. בתהליך ההתבגרות, ישנה חזרה על כל שלבי ההתפתחות המוקדמים: מלחמה על עצמאות, מאבקים חברתיים וגילויי מיניות.
 
כיוון שכך, נפתחת אפשרות מחודשת לתיקון  הקטעים הכואבים בעבר ומאידך אותם הפצעים המוקדמים נפתחים ונחבטים למול תחרות חברתית אכזרית , המודדת בין השאר את מבנה הגוף בסרגל חברתי נוקשה אשר לאורו שופטים ונשפטים המתבגרים ללא הרף, בעריצות וללא הנחות.

לחץ  נוסף מוטל על המתבגרים  בדמות דרישות בוטות הניבטות אליהם מכל כלי התקשורת לרזון וסקסיות כתנאי להצלחה חברתית.
 
לדימוי הגוף חלק חשוב בבריאות הנפשית של המתבגר ומכאן ברור הלחץ הגדול המוטל עליהם במקרים של עודף משקל, לרדת במשקל ומהר. 

קשרים חברתיים, בגיל זה, הנם בעלי חשיבות גבוהה ביותר. מקובלות חברתית מעניקה תחושת יציבות, שייכות והכרה בערך העצמי. מחקרים בנושא, מדגימים כיצד חברים מתחלפים אכילה וכיצד העדרם מגביר אותה, גם האקלים החברתי והרגשי בבית משפיע על שביעות הרצון מהגוף ועל הסיכון לפתח התנהגויות אכילה מעוותות.
 
מידע זה מחייב אותנו, תמיד, להבין את מצבו החברתי של המתבגר ואם יש צורך, לבדוק דרכים לסייע לו בנושא אם ע"י הפניה לטיפול פסיכולוגי או ע"י פניה לביה"ס (באישורו של המתבגר כמובן) במטרה לנסות לקבל תמיכה מאיש מקצוע מתאים שתקל על בדידותו במקום התובע ממנו התמודדות עם כישלונות חברתיים. 
 
נוכח הלחצים המוזכרים , ילדים רבים מפתחים עודף משקל משמעותי בגיל ההתבגרות. למרות שהם לא תמיד מפגינים זאת, העלייה במשקל מהווה מקור לסבל ולמצוקה נפשית. ניסיונות כושלים להפחית במשקל, במיוחד עבור אלו, שנאמר להם, שהדבר תלוי בכוח רצונם, גורם להם לאבד  אמון בעצמם וביכולת לסייע להם משום שלאמירה זאת אין אחיזה במציאות חייהם. יתרה מזו הם חווים בדידות ואומללות של חיים בהרגשה של חוסר שליטה, שאיש אינו מבין אותה.
 
ואיפה ההורים בתמונה?
"הורה בצלחת", גורם פעמים רבות, למאבק כוחות ולעלייה במשקל המקצינים בקרב מתבגרים הנאבקים על עצמאות והגדרת זהות נפרדת מההורים. בשלב זה יש חשיבות רבה לסייע למתבגר עם איש מקצוע מתאים ועל הסיוע של ההורים להתאים לרצונותיו של המתבגר. כהורים אנחנו יכולים מחד לתת לגיטימציה לכל הרגשות שיעלו ומאידך לחזק את תחושת הערך העצמי תוך שיחה עם המתבגר הסובל מעודף משקל על הקשר המעוות בין משקל להערכה עצמית.
 
חשוב לזכור שאכילה, איננה רק סיפוק פיזי ומתחלפת לעיתים רבות עם אהבה וגוף אנושי מנחם, עובדה הרלוונטית במיוחד עבור המתבגר המרחיק עצמו ממבוגרים, שעד לא מזמן היו "ספקי החום והתמיכה" בעולמו. בעצם, חשוב לזכור, שהמתבגר בסופו של יום עדיין ילד שזקוק לחיבוק ולאמפטיה של הוריו.

אצבעות נסיכת הנילוס

מומלץ לשלב בתפריט השבועי שתי מנות דג כחלופה לעוף או בקר.​​

שף: קובי פרסול