אחריות סביבתית

אחריות סביבתית ראשי

הקדמה הטכנולוגית והתיעוש הביאו לשגשוג ופריחה כלכלית, האוכלוסייה גדלה, ערים צמחו, ופני הנוף והסביבה השתנו.

כחברה שמפעלי המזון והמחלבות שלה הם חלק מהנוף והסביבה בישראל, ומוצריה הם אבני יסוד בבית הישראלי, השמירה על הבית בעינינו היא גם השמירה על ערכי נוף, טבע ואיכות הסביבה.

לאור תפיסת עולם זו, גיבשנו מספר כללים אשר מנחים אותנו בעשייה ומאפשרים דו קיום בין הייצור במפעלים לבין שמירה על איכות הסביבה:

1. מחויבות בשימוש מושכל במשאבי הטבע לרבות מים אנרגיה וחומרי גלם.
2. צמצום תוצרי הלוואי של התעשייה והייצור על הסביבה. לדוגמא טיפול בשפכים, הפחתת זיהום האוויר ומזעור כמויות הפסולת במפעלים.​
3. יישום טכנולוגיות סביבתיות מתקדמות למניעת נזקי תהליכי ייצור, אחסון ,שינוע והפצה.

מדיניות
חזון תנובה הוא להיות החברה המובילה והטובה ביותר בתחום המזון, להוביל ולהנהיג את תחום החלב ומוצריו ומותגי המזון הנוספים בקרב צרכנים, לקוחות ועובדים. איכות, בטיחות הגנת סביבה ובטיחות בתעבורה הינם אחד מהמיקודים האסטרטגים של הקבוצה. מצ"ב מדיניות הקבוצה בתחומים אלו


מפעל לדוגמא - אלון תבור
מחלבת "אלון תבור" של תנובה, הממוקמת בעמק יזרעאל, סמוך לכפר תבור, משתרעת על שטח של 130 דונם. כל פעילות המחלבה מנוהלת ומבוקרת באמצעות מערכות בקרה חדישות, מהמתקדמות בתחומן, המיועדות לביצוע מושלם של כל אמצעי התפעול ובכך משפרות את רמת הביצוע, הפיקוח ואיכות המוצרים.

מחלבת "אלון תבור" הוקמה בסוף שנת 2003 בשל הצורך של תנובה בהתמחות מחלבות, בסגירת אתרי הייצור במרכזי ערים ויציאה החוצה, ובמתן פתרון ליישום תפישה סביבתית מתקדמת העומדת במבחן כלכלי. במהלך תכנון המפעל, התברר לנו שתהליך הייצור של החלב עתיד לצרוך כמות גדולה מאד של מים ולייצר כמות גדולה של שפכי תעשייה. את סוגיה זו בחרה תנובה לפתור ע"י הקמת מתקן לטיהור השפכים לטובת שימוש בהשקיית שדות חקלאיים באזור.

טיהור המים
מערכות הטיהור נבנו ע"י תנובה ובמימונה המלא ומשרתות את חקלאי האזור עד היום. המחלבה אשר צורכת 3500 מ"ק מים לשימוש מדי יום, מחזירה את מרבית הכמות לשימוש חקלאי לאחר טיהור מלא ומשקה את שדות עמק יזרעאל.

טיפול במים
המים המשמשים לניקוי המחלבה הם מים מטופלים - מים מ"מקורות" שסיננו מהם את הכימיקלים המצויים בהם באופן טבעי. הכימיקלים הנותרים נמצאים בתמלחת - נוזל שקוף עשיר בכימיקלים שסוננו מהמים. מתוך אחריות לסביבה, החליטה תנובה להעביר את התמלחת לבריכות דגים וזאת באמצעות צינור ארוך שבנתה במיוחד, דרכו עוברת התמלחת מאלון תבור ועד לבריכות הדגים בעמק חרוד.

מערך מחזור חומרי ניקוי
תהליכי הניקוי והשטיפה במחלבה מכילים נתרן באחוז גבוה, דבר הפוסל בתום הניקוי את העברתם לשימוש חקלאי. בכדי לאפשר שימוש חוזר במי השטיפה, תנובה הקימה מערך מחזור נתרן, יחיד מסוגו בעולם, המפריד בין המים למזהמים ולנתרן. המזהמים מסולקים לביוב, הנתרן עובר ריכוז במאייד וחוזר לשימוש כחומר ניקוי ואילו המים מוחזרים גם הם לשימוש.

מפעל "בעמק"
בשנת 2002 חנכה תנובה מיזם חדשני בעלות של 30 מיליון ש"ח -  מפעל "טכנולוגיות מתקדמות בעמק" לעיבוד מי גבינה. מפעל מודרני זה הוא מהמתקדמים מסוגו בעולם, שהופך את מי הגבינה - פסולת שיש להפטר ממנה, לחומר גלם לייצור מוצרים בעלי ערך מוסף גבוה, כמו חומר גלם לעשיית תחליפי חלב לתינוקות, תעשיית הגלידה, חומרי גלם לפרמצבטיקה ועוד.

היבט חברתי
מפעל "בעמק" מעסיק כ-380 עובדים באזורי הפריפריה, גליל תחתון, עמקים ובית שאן.
המפעל מקיים קשר שוטף עם עמותות "אנוש" ו- "בית חם" ומעסיק במחלבה אנשים בעלי צרכים מיוחדים.

אריזה
אחד מהפרמטרים המובילים בבחירת אריזה היא השמירה על איכות הסביבה.
• עברנו משקיות חלב לבנות לשקופות. הצבע הלבן הכיל טיטניום דיאוקסיד הגורם לבעיות בסביבה.
• אנו דואגים להורדת עובי הלמינט במוצרי החלב השונים בכדי להשתמש בפחות פלסטיק.
• עברנו מבקבוקי פוליטילן לבקבוקי PET מאחר ויש תהליך מחזור תעשייתי ברמת חובב לבקבוקים
  אלו ואנחנו ממשיכים במהלך זה.

צמצום פליטות מצי רכב

כחלק מתפיסת האחריות הסביבתית של תנובה, אנו מחויבים ליישם את הוראות חוק אוויר נקי בכל הקשור לצמצום פליטות לאוויר מצי רכב. להלן קישור לדו"ח צי הרכב של החברה.