נגישות

תזונה נכונה

המצפן התזונתי

שאלות נפוצות למצפן תזונתי

ההמלצה היא לצריכה של עד כפית מלח ביום, ולפי הנתונים מבוגרים בארץ צורכים מעל 2 כפיות מלח ביום, זאת אומרת כפול מהכמות המקסימלית הרצויה.

ההתמקדות שלנו היא במוצרים בסיסיים הנצרכים על בסיס יומי ושהמלח בהם חבוי ולכן הפחתה בהם משמעותית מאוד להפחתת צריכת הנתרן היומית.

לימון ובצל שמטוגן קלות מפצים בצורה טובה על חסרונו של המלח וניתן לשלב אותם במזונות רבים כגון- סלטים, דג, שניצל, ביצה ועוד.

הכלל החשוב ביותר הוא להפחית בהדרגה. מחקרים מצאו שלוקח לחיך שלנו כחודשיים להתרגל להפחתת מלח. לכן בכל פעם הפחיתו מעט ולאחר שכבר התרגלתם המשיכו והפחיתו עוד.

צריכה עודפת של סוכר ומלח מובילה להשמנה ותחלואה בטווח הארוך גם אם בטווח הקצר תוצאותיה לא ניכרות. גם למי שבריא חשוב לשמור על הרגלים נכונים לצורך מניעה של מחלות והשמנה בעתיד.

ממש לא. במוצר כזה יכולים להיות ממתיקים טבעיים כמו סטיביה שהם אלו שגורמים לטעם המתוק של המוצר. ההתייחסות לממתיקים ממקור טבעי היא כאל ממתיק לכל דבר והוא בעל מגבלת צריכה.

ממש לא. הכיתוב מלמד על כך שלא הוסף למוצר סוכר אולם בהחלט יכו להיות שיש בו סוכר המגיע ממוצר המזון עצמו באופן טבעי.

לפי נתוני הלמ"ס הישראלי הממוצע צורך כ-23 כפיות סוכר ליום שהם כמעט פי חמש מההמלצות לצריכת סוכר יומית שעומדת על חמש כפיות. 

שתיה מתוקה. בממוצע ילדים בארץ שותים כשתי כוסות של שתיה מתוקה התורמות 10 כפיות סוכר לגופנו.

תכנית המצפן התזונתי היא התחייבות ואחריות של חברת תנובה להפחית בהדרגה לאורך חמש שנים את כמות המלח והסוכר המוספים במוצרים בסיסיים למבוגרים ולילדים. במסגרת התוכנית כבר הופחתו כ-20% מכמות הסוכר המוסף במעדני הילדים שטוזים וקרלו ובכל סדרת יופלה והופחתו  10-15% מכמות המלח המוסף בכל סדרת הגבינות הלבנות והקוטג'. גם בשוקו הפחתנו כבר 35% מכמות הסוכר המוסף.

מאז השקת התוכנית חסכנו לציבור הישראלי כ-766 טון סוכר ו-52 טון מלח שהם למעלה משלושה מיליארד קלוריות!